Wiele mówi się o zniszczeniach popowodziowych, ale środowisko naturalne i rolnictwo także spotkają się w tej sytuacji z szeregiem problemów. Naukowcy alarmują, że gleba może być skażona. – Osady denne to tykająca bomba z opóźnionym zapłonem – mówi prof. Agnieszka Medyńska-Juraszek z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Także rośliny z pól obecnie nadają się jedynie do utylizacji.

Reklama

Woda powodziowa może zawierać w sobie szereg niebezpiecznych patogenów i skażeń związanych z jej przemieszczeniem się przez źródła zanieczyszczeń, jak składowiska odpadów czy oczyszczalnie ścieków. Konieczne jest stałe poddawanie monitoringowi gleb oraz ujęć wody.

Pierwsze kroki

Gdy wody powodziowe ustały, konieczne jest przeprowadzenie oględzin terenu i roślin. Szczególną uwagę powinien zwrócić rodzaj naniesionych materiałów oraz wizualną ocena zdrowotności roślin. Jeśli pojawia się podejrzenie skażenia – informację o tym zgłasza się w właściwym dla danego obszaru Ośrodku Doradztwa Rolniczego.


9. Kongres Biogazu


Niezebrane plony do biogazowni

Na polach, na których wszystkie rodzaje upraw zostały zniszczone na skutek fali powodziowej i długotrwałej stagnacji wody, należy: 

  • w miarę możliwości odprowadzić wodę pozostałą w zagłębieniach aby przyspieszyć osuszanie terenu; 
  • wyrównać wszelkie wyrwy powstałe w wyniku spływów powierzchniowych; 
  • usunąć naniesione przez wodę gałęzie i nieczystości;
  • z chwilą, gdy gleba osiągnie odpowiednią wilgotność, przystąpić do mechanicznej uprawy gleby, aby odbudować jej strukturę i przerwać proces denitryfikacji;
  • zależnie od możliwości uprawę gleby wykonać pługiem lub kultywatorem na głębokość do 15-30 cm, aby warstwa uprawna uległa napowietrzeniu. 

Czytaj też: Jaki substrat zasila instalacje Polskiej Grupy Biogazowej?


Na polach, z których nie zebrano roślin, jeśli będzie możliwy wjazd na pole, należy najpierw wykonać zbiór, a następnie zaorać pola, ponadto:

  • Na polach, gdzie nie została zebrana kukurydza, trzeba kukurydzę zebrać, a następnie zutylizować.
  • Na podtopionych (zalanych) polach z roślinami okopowymi (ziemniakami, burakami, warzywami okopowymi) rośliny należy zebrać, a następnie zutylizować. 
  • Na polach, na których nie zebrano soi, pozostawioną soję należy zaorać, jeśli będzie możliwy wjazd na pole.
  • Pola, które zostały obsiane oziminami (głównie rzepakiem) po zaoraniu ewentualnie przesiać zbożami ozimymi lub jarymi.

Zbiory z zalanych (podtopionych) upraw (pól) nie mogą być wykorzystane zarówno w żywieniu zwierząt, jak i ludzi, między innymi z powodu zanieczyszczenia plonów przez grzyby, które mogą tworzyć toksyczne mykotoksyny. Plony z zalanych i podtopionych pól należy zutylizować, najlepiej w biogazowniach.

Rynek biogazu i biometanu. Czytaj za darmo w internecie!

Zdjęcie: Shuttertock

Źródło: gov

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE