Problemy zakładu zgazowywania biomasy w Barry trwają

zakład zgazowywania biomasy w Barry

Aviva, na dzień przed upływem terminu, złożyła oświadczenie środowiskowe dotyczące odwołania od decyzji Rady Vale of Glamorgan, że zakład zgazowywania biomasy w Barry powinien zostać zburzony. We wrześniu 2021 r. organ uznał, że Aviva nie rozwiązała problemu niezgodności między zatwierdzonym projektem a tym, co zbudowano w Barry Docks, w tym podstacją, maszynami i zbiornikami na wodę.

Urząd ds. Planowania i Decyzji Środowiskowych Walii (PEDW), który zarządza sprawami związanymi z zagospodarowaniem i użytkowaniem gruntów w interesie publicznym, dał międzynarodowej firmie ubezpieczeniowej czas do 29 lipca na przedstawienie dowodów na poparcie swojego odwołania. Zostało to przedłożone PEDW w czwartek (28 lipca).


Czytaj też: Wsparcie dla biomasy w UE jednak będzie!


Zakład zgazowywania biomasy w Barry – historia sporu

Historia sporu wygląda następująco.

We wrześniu ubiegłego roku Rada Vale of Glamorgan orzekła, że ​​zakład powinien zostać zburzony po tym, jak znaleziono „liczne rozbieżności” z jego planami.

Planowanie zostało pierwotnie zatwierdzone w 2015 r., a prace budowlane rozpoczęły się w 2016 r. Rok później powstał spór dotyczący gigantycznego zbiornika na wodę, który został zbudowany bez pozwolenia na budowę.

Okazało się również, że pozwolenie na budowę zostało wydane bez przeprowadzania wówczas oceny oddziaływania na środowisko (OOŚ).

Elektrownia na biomasę przy Woodham Road w Barry Docks nigdy nie była w pełni funkcjonalna, ale była reklamowana jako zdolna do wytwarzania energii elektrycznej poprzez „zgazowanie” drewna, czyli tzw. podgrzewając go do bardzo wysokich temperatur. Działacze twierdzą jednak, że jest to jedynie „spalarnia odpadów drzewnych”.

 

Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Źródło: glamorganstar.co.uk, barrybiomass.co.uk

 

This post is also available in: polski

bem