Pandemia koronawirusa dotyka niemal każdej dziedziny życia, również tej związanej z walką o czyste powietrze. Mimo ograniczeń w bezpośrednim kontakcie z mieszkańcami, działania na rzecz pozbycia się problemu smogu w Skawinie wciąż trwają.


Zapraszamy na III Kongres Biometanu! Kliknij w baner i sprawdź szczegóły!


Ograniczenia związane z bezpośrednim kontaktem utrudniają, ale nie uniemożliwiają walkę o czyste powietrze w Skawinie. Urząd Miasta i Gminy pracuje w trybie wewnętrznym, a część jego pracowników wykonuje swoje obowiązki zdalnie. W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców działania ekodoradców w terenie zostały tymczasowo zawieszone. Dodatkowo spadła dostępność wykonawców zajmujących się wymianą kotłów.

Reklama

Pandemia wpłynęła znacząco na ilość zrealizowanych inwestycji zakładających wymianę źródła ciepła na ekologiczne. Z powodu dużej liczby zachorowań liczba wymienianych kotłów w Skawinie spadła, ale ten czas został wykorzystany na spełnianie formalności, które są niezbędne, by wesprzeć finansowo mieszkańców chcących zlikwidować „kopciucha”.

Wymiana kotłów z dofinansowaniem

Gmina podpisała w 2020 roku 458 umów na dofinansowanie do wymiany kotłów (stan na 20 listopada). Oznacza to, że wszystkie formalności są już spełnione i pozostał jeden ostatni krok – montaż nowego, spełniającego normy pieca. Nastąpi to, gdy poprawi się sytuacja epidemiologiczna i wykonawcy będą mogli bezpiecznie pojawić się w domach mieszkańców. Część mieszkańców nie podjęła się wymiany źródła ciepła w 2020 roku ze względu na ogólna sytacje epidemiologiczną, finansową czy też dostępność wykonawców.

– Wzięliśmy sobie do serca zapisy Uchwały Antysmogowej i mimo trudnej sytuacji dokładamy wszelkich starań, by do końca 2022 zlikwidować wszystkie “kopciuchy”. Pandemia utrudnia, ale nie uniemożliwia realizację tego zadania. Mamy XXI wiek i mieszkańcy mogą uzyskać dofinansowanie nie wychodząc z domu. Wszystkie informacje uzyskują telefonicznie, a dokumenty składają listownie lub za pomocą internetu. Po załatwieniu formalności pozostaje tylko czekać, aż sytuacja epidemiologiczna się unormuje i mieszkaniec będzie mógł bezpiecznie pozbyć się kopcącego problemu. Oby nastąpiło to jak najszybciej – mówi burmistrz Skawiny Norbert Rzepisko.

W 2019 roku w Skawinie zlikwidowano 519 “kopciuchów” i przeprowadzono 777 kontroli domowych palenisk. To najwięcej ze wszystkich gmin tzw. “obwarzanka krakowskiego”. Mimo tego, że kontrole pieców odbywały się przed rozpoczęciem pandemii oraz w momencie, gdy liczba zachorowań była mniejsza skontrolowano w 2020 roku 700 domowych kotłowni (stan na 20 listopada).

Ekodoradcy w Skawinie

Na terenie Skawiny działa pięciu ekodoradców, których jednym z podstawowych zadań jest kontakt z mieszkańcami i zachęcanie ich do korzystania z dofinansowań. Z powodu pandemii nie odbywają się bezpośrednie spotkania, pracownicy urzędu nie pojawiają się w domach, na zebraniach wiejskich oraz punktach konsultacyjnych. Kontakt z mieszkańcami odbywa się teraz telefonicznie, a formalności związane z przyznawaniem dofinansowań do wymiany pieców są załatwiane w znacznej większości przypadków zdalnie.

Mieszkańcy Skawiny mogą uzyskać dofinansowania ze środków gminnych, Regionalnego programu Operacyjnego oraz programów: Czyste Powietrze i STOP SMOG. Dofinansowania mogą łączyć się ze sobą, dzięki czemu mieszkańcy mogą uzyskać nawet 90% dofinansowania do wymiany “kopciucha” na nowy piec gazowy.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:


Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Źródło: Urząd Miasta i Gminy w Skawinie
Zdjęcie: pixabay.com
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE