Mam tylko jeden, ale za to bardzo ważny wniosek do władz. Jako branża biomasowa nie chcemy wchodzić na salę  sejmową, krzyczeć, tupać i rozrabiać. Chcemy, by ktoś wreszcie wyłączył tempomat, czy raczej tępomat, który od  długiego czasu powstrzymuje potencjał OZE.

Reklama
Tekst: Beata Klimczak, redaktor prowadząca „Magazyn Biomasa”

Pola zdążyły się już zazielenić, zanim się obejrzymy, będą żniwa, a nowelizacji ustawy o OZE wciąż nie ma. Niby wszyscy wiedzą, jakie wprowadza zmiany, ale to dokument, który musi być „czarno na białym”, byśmy mogli działać,  zaciągać kredyty, inwestować, angażować się w rozwój gospodarki!

A przecież uchwalenie samej ustawy, choć  najważniejszy, to jednak tylko pierwszy krok – potem będziemy czekać na rozporządzenia, których pisanie też nie  przychodzi łatwo…

Po rozmowach, które odbyłam z kilkoma przedsiębiorcami działającymi w branżach biomasowej i  biogazowej, byłam bliska utraty całego optymizmu, jaki daje mi przygotowywanie „Magazynu Biomasa” i jego  tematycznych dodatków.

Wszyscy, bez wyjątku, uważają, że rok 2018 trzeba będzie zaliczyć do kolejnych straconych  – bez inwestycji, bez szans na nowe źródła dochodu, bez rozwoju.

Może to nie czarnowidztwo, ale na pewno  sceptycyzm i wieloletnie doświadczenie funkcjonowania w branży każą przedsiębiorcom czekać. W tym „wolnym” od  inwestycji czasie oczekiwania polecam Państwu lekturę wyjątkowego numeru „Magazynu Biomasa”, który tym razem  postanowiliśmy połączyć z dodatkiem tematycznym „Rynek Biogazu”.

Nasz miesięcznik jeszcze nigdy, a ukazuje się systematycznie od czterech lat, nie miał tak dużej objętości – ponad 80 stron!

Wewnątrz znajdziecie  Państwo najważniejsze definicje zawarte w nowelizacji ustawy o OZE, dużą garść informacji, czym żyje Polska i świat,  próbę odpowiedzi na pytanie na czym Lasy Państwowe chcą zarobić 9 mld złotych.

Zobaczycie, jak rozwija się  Wasza konkurencja i co nowego pojawia się na rynku, jak wyglądać ma GOZ w polskim wydaniu, dlaczego rok 2018  ma upłynąć pod znakiem elektromobilności? Dużą część wydania poświęciliśmy problematyce biogazowej, bo to jest ten sektor branży, na którego rozwój bardzo liczymy.

Ale by zapoznać się z artykułami na temat biogazu, musicie  Państwo przejść na… ostatnią stronę. Mamy też dla Was kilka zaproszeń na branżowe spotkania: warsztaty  „Praktycznie o biogazie”, I Narodowy Kongres Biometanu, Konferencję Biowęgiel w Polsce oraz III Forum Pelletu –  organizowane przez Biomass Media Group.

Zachęcam do uczestnictwa, bo nie ma w Polsce lepszych okazji do spotkania z profesjonalistami! Szczegóły dotyczące tych wydarzeń znajdziecie Państwo wewnątrz wydania, które  wzbogaciliśmy także o przejrzyste kalendarium wydarzeń branży w Polsce i na świecie.

Zapraszam do lektury.

 

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE