Nie ulega wątpliwości, że konkurencja na rynku biomasy staje się coraz większa. Jej zagospodarowanie wydaje się coraz bardziej powszechne w branżach takich jak budownictwo, energetyka, transport, przemysł meblarski i tekstylny, ale jest także zarezerwowana na potrzeby ochrony przyrody i sekwestracji dwutlenku węgla. Wobec tego rodzi się pytanie: jaki sektor powinien mieć pierwszeństwo w dostępie do tego surowca? Raport EEA analizuje, czy wykorzystanie biomasy w UE odbywa się we właściwy sposób.

Reklama

Ustalmy priorytety

Europejska Agencja Środowiska (EEA) przygotowała raport, który biorąc pod uwagę Zielony Ład, analizuje w jakich sektorach biomasa jest najpotrzebniejsza. Dokument zakłada, że konkurencja rynkowa będzie tylko rosnąć, a w efekcie coraz bardziej pogłębi się problem niedoboru surowca. Bez ustalenia drogi zagospodarowania biomasy, nie będzie możliwe osiągnięcie długofalowych celów klimatycznych.

W raporcie EEA proponuje, jak połączyć produkcję biomasy ze zrównoważoną gospodarką rolną i leśną. Jednocześnie przedstawia rozwiązania, które uniemożliwią jej pozyskiwanie w sposób destrukcyjny dla środowiska. Wyznaczono surowce i produkty z biomasy, które zasługują na traktowanie priorytetowe. Ocena odbyła się pod kątem gospodarczym, społecznym, środowiskowym i przy zachowaniu dążeniu do zachowania dobrostanu klimatycznego.


Czytaj też: Rola biomasy w niemieckim ciepłownictwie


Obecne wykorzystanie biomasy w krajach Unii

W 2017 r. w UE wykorzystano 1,2 mld t biomasy (sucha masa). 50% z tego przeznaczono na zagospodarowanie w produkcji zwierzęcej – jako żywność i ściółka dla zwierząt. Kolejne 22% posłużyło do produkcji bioenergii, a 28% przetworzono na różnego rodzaju materiały.

Z kolei w 2021 r. biomasa stała się źródłem 56% energii odnawialnej wykorzystywanej w UE. Znaczącą rolę ma biomasa drzewna, która jest niezwykle pożądana w sektorze budownictwa, produkcji papieru, opakowań i w wielu innych gałęziach przemysłu. Stąd właśnie tak duże znaczenie ma odpowiednie jej zagospodarowanie, zwłaszcza przy wzięciu pod uwagę roli w bilansowaniu wpływu na środowisko.

Pełna treść raportu dostępna jest pod adresem: The European Biomass Puzzle.

Biomasa i paliwa alternatywne

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Zdjęcie: Pixabay

Źródło: European Environment Agency

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE