Minęły już cztery lata od podpisania 13 października 2020 r. „Listu intencyjnego o ustanowieniu partnerstwa na rzecz rozwoju sektora biogazu i biometanu oraz zawarcia porozumienia sektorowego”. Pod dokumentem podpisało się 21 osób – przedstawicieli Ministerstwa Klimatu i Środowiska, branży biogazowej, transportowej, sektora przesyłu i świata nauki.
Długoterminowym celem tej inicjatywy było podjęcie wspólnych działań służących rozwojowi rynku biogazu i biometanu w Polsce. Krótkoterminowym – zawarcie „Porozumienia o współpracy na rzecz rozwoju sektora biogazu i biometanu”. Podobnego do dwóch kolejnych porozumień sektorowych w obszarze fotowoltaiki oraz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej.
Jak sama nazwa wskazuje, cel krótkoterminowy, niewątpliwie prostszy, osiąga się stosunkowo szybko. Już po roku, 23 listopada 2021 r. przedstawiciele administracji rządowej oraz interesariusze sektora biogazu i biometanu podpisali dokument „Porozumienie o współpracy na rzecz rozwoju sektora biogazu i biometanu”.
Współpraca na rzecz rozwoju sektora biogazu
Obecnie do tego Porozumienia należą 124 podmioty (dla porównania – sektor „wiatru na morzu” zrzesza 260 podmiotów, a sektor fotowoltaiki – 88).
Porozumienia na rzecz rozowju sektora offshore oraz biometanu łączy niewątpliwie jeden fakt: ogrom pracy do wykonania. Dzisiaj nie mamy bowiem w Polsce ani jednego wiatraka na morzu (podobno pierwsze mają powstać w 2027), jak również ani jednej działającej instalacji biometanowej.
Koncentrując się na naszym sektorze – w ramach porozumienia biogazu i biometanu powstało 8 grup roboczych do spraw:
- rozwoju lokalnych sieci dystrybucyjnych dla biogazu i biometanu, bioLNG i bioCNG oraz zatłaczania biometanu do krajowej sieci dystrybucyjnej gazu;
- łańcucha dostaw i local content;
- zagospodarowania biomasy pochodzącej z rolnictwa i przetwórstwa rolno-spożywczego oraz nawozowego;
- wykorzystania substancji pofermentacyjnych;
- identyfikowania barier ograniczających rozwój rynku biogazu i biometanu oraz propozycji ich zniesienia;
- mechanizmów wspierających i promocyjnych;
- rozwoju kadr i systemu kształcenia;
- handlu uprawnieniami do emisji unikniętych oraz finansowania projektów biogazowych i biometanowych.
W tych grupach pracowało (i nadal pracuje) od kilkudziesięciu do nawet kilkuset osób, które działając wyłącznie społecznie, opracowały kilka tysięcy stron materiałów problemowych obejmujących praktycznie wszystkie obszary rynku biogazu i biometanu.
To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w Magazynie Biomasa:
Tekst: Marek Pituła, prezes Polskiego Stowarzyszenia Biometanu
Zdjęcie: pixabay.com