Województwo kujawsko-pomorskie stawia na instalacje OZE. Na ponad 300 budynkach na terenie województwa pojawią się panele fotowoltaiczne. Największa farma powstanie na blokach Spółdzielni Mieszkaniowej Budowlani w Bydgoszczy. Wsparcie pochodzi w Regionalnego Programu Operacyjnego.
Na ponad trzystu budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej, dzięki wsparciu z Regionalnego Programu Operacyjnego, znajdą się instalacje pozyskujące energię ze źródeł odnawialnych. W poniedziałek, 28. października, sfinalizowano umowy z beneficjentami.
Instalacje OZE
Dzięki uruchomionemu na początku tygodnia wsparciu na dokładnie 301 budynkach mieszkalnych, gospodarczych i użyteczności publicznej zostaną zamontowane instalacje do pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych. Największe wsparcie, bo 1 milion złotych, trafi do Bydgoszczy. W tym mieście na 36 budynkach wielorodzinnych Spółdzielni Mieszkaniowej Budowlani pojawią się panele fotowoltaiczne. Wsparcie trafi także do gmin:
- Lubanie (powiat włocławski) – instalacje fotowoltaiczne na 4 budynkach użyteczności publicznej,
- Książki (powiat wąbrzeski) – panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne na 22 budynkach,
- Brześć Kujawski (powiat włocławski) – instalacje fotowoltaiczne na 34 budynkach mieszkalnych i gospodarczych,
- Stolno (powiat chełmiński) – panele fotowoltaiczne na budynkach szkół podstawowych w Stolnie i Robakowie,
- Cekcyn (powiat tucholski) – 77 mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii w 68 gospodarstwach domowych,
- Zławieś Wielka (powiat toruński) – 75 ogniw fotowoltaicznych na budynkach mieszkalnych i gminnych,
- Aleksandrów Kujawski – 57 mikroinstalacji OZE na budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznych.
– Inwestycje w odnawialne źródła energii nie tylko generują oszczędności, ale dzięki zmniejszeniu emisji szkodliwych pyłów do atmosfery przyczyniają się do poprawy jakości powietrza. Większość projektów, na realizację których rozdysponowaliśmy wsparcie, dotyczy montażu takich instalacji bezpośrednio w gospodarstwach domowych – mówi marszałek Piotr Całbecki.
Przypomnijmy, że liczba mikroinstalacji OZE w Polsce błyskawicznie wzrasta. Na koniec 2018 r. funkcjonowało ich 54 214 (wzrost o 235 proc. względem końca 2016 r.) o łącznej mocy 343 MW (wzrost o 235 proc. względem końca 2016 r.).
Obecnie – po trzech kwartałach 2019 r. funkcjonuje 106 117 mikroinstalacji (wzrost o 96 proc. względem końca 2018 r.) o łącznej mocy 685 MW (wzrost o +100 proc. względem końca 2018 r.).
Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:
Całe wydanie znajdziesz też tutaj. Dlatego kliknij!
Źródło: Beata Krzemińska rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskieg, kujawsko-pomorskie.pl, Ministerstwo Energii
Zdjęcie: pixabay
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE