Rząd Wielkiej Brytanii sfinansuje cztery nowe fabryki biopaliw z różnego rodzaju odpadów: z gospodarstw domowych, rolniczych i zakładów drzewnych.

Odpady z trzech źródeł: gospodarstw domowych, gospodarstw rolnych i odpady z drewna mają  zostaną wykorzystane jako surowiec w czterech nowych brytyjskich fabrykach biopaliw. Ich finansowanie zapewnia brytyjski rząd. Departament Transportu poinformował, że w latach 2018-2032 paliwa niskoemisyjne powinny zaoszczędzić na emisji prawie 85 milionów ton dwutlenku węgla (CO 2 ). Porównać ten efekt można z faktem wyrugowania z dróg prawie 18 milionów samochodów.

Reklama

Dwa z projektów będą finansowane (20 mln funtów) w ramach rządowego konkursu na paliwa przyszłości dla samolotów i statków. Projekty KEW i Rika Biogas otrzymały 6,5 miliona funtów na budowę fabryk dostarczających paliwo do samochodów ciężarowych (HGV). Projekt w KEW rozpocznie także badania nad paliwem lotniczym o niskiej emisji dwutlenku węgla.

Kolejne dwa projekty otrzymają wsparcie (25 mln funtów) dzięki innemu konkursowi dot. zaawansowanych paliw. Jednym jest Nova Pangea Technologies koncentrująca się na produkcji bioetanolu z odpadów drzewnych, który można mieszać z istniejącą benzyną wykorzystywaną w transporcie drogowym.

-Niezależnie od tego, czy dojeżdżasz do pracy, czy podróżujesz na rodzinny wypad, chcemy, aby ta podróż była jak najbardziej ekologiczna i przyjazna dla środowiska”- cytuje sekretarza transportu Granta Schappsa Bioenergy Insight. – Finansowanie pomoże zachęcić innowacyjne technologie wykorzystujące dzisiejsze odpady do zasilania jutrzejszej rewolucji w zakresie transportu ekologicznego, pomagając nam osiągnąć czystszą i bardziej ekologiczną przyszłość.

– Wielka Brytania redukuje emisje CO 2 szybciej niż jakikolwiek inny kraj G20. Robimy to, inwestując w badania i rozwój, wspierając wdrażanie pojazdów o niskiej emisji i elektrycznych, nowe strefy czystego powietrza w śródmieściach oraz pierwszy na świecie kompleksowy plan dekarbonizacji transportu – powiedział George Freeman, członek parlamentu brytyjskiego.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Całe wydanie znajdziesz też tutaj. Dlatego kliknij!

Źródło: Bioenergy Insight
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE