Wkrótce zmienią się wymogi prawne dla inwestycji. Miejscowy plan dla biogazowni wytwarzającej energię elektryczną oznacza dłuższy i trudniejszy proces inwestycyjny.

Reklama

Jak zmieni się proces inwestycyjny dla biogazowni wytwarzających energię elektryczną? W Ministerstwie Rozwoju i Technologii opracowano projekt reformy systemu planowania przestrzennego.

Obejmuje on liczne zmiany, w tym także dotyczące projektów związanych z odnawialnymi źródłami energii do obowiązującej ustawy z dnia 23 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Projekt ustawy (druk 3097) został przekazany do Parlamentu 23 marca 2023 r.

Jakie zmiany dotyczą OZE?

Najistotniejszym przepisem dla OZE jest art. 14 ust. 6a w brzmieniu: „Zmiana zagospodarowania terenu, dotycząca:

  1. obiektów handlu wielkopowierzchniowego,
  2. niezamontowanych na budynku instalacji odnawialnych źródeł energii lokalizowanych:
    1. na użytkach rolnych klasy I– III i gruntach leśnych,
    2. na użytkach rolnych klasy IV, o mocy zainstalowanej elektrycznej większej niż 150 kW lub wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania energii elektrycznej,
    3. na gruntach innych niż wskazane w lit. a i b, o mocy zainstalowanej elektrycznej większej niż 1000 kW następuje na podstawie planu miejscowego”.

Zatem biogazownie produkujące energię elektryczną będą wymagały planu miejscowego, jeżeli będą zlokalizowane: na gruntach I do III klasy bonitacyjnej, na gruncie klasy IV (jeżeli nie są mikroinstalacjami), na pozostałych klasach bonitacyjnych wszystkie biogazownie o mocy powyżej 1000 kW (tj. 1 MW). Większość projektów biogazowni będzie wymagała więc sporządzenia miejscowych planów.

W projektowanym art. 58 dopuszczono możliwość wydawania decyzji o warunkach zabudowy dla lokalizacji instalacji odnawialnych źródeł energii do czasu uchwalenia tzw. planu ogólnego.

Taki stan rzeczy miałby obowiązywać od 2026 r. Zgodnie z projektem, uchwalenie planu ogólnego gminy wymagane jest do końca 2025 r. Tym samym okres przejściowy zostanie rozciągnięty na 3 lata od uchwalenia ustawy, co wcale nie jest długą perspektywą w odniesieniu do procedur inwestycyjnych w Polsce.

W art. 27 b wprowadzono również możliwość zastosowania do sporządzania i uchwalania planu miejscowego lub jego zmiany postępowania uproszczonego. Rozwiązanie to ma na celu przyspieszenie procesu inwestycyjnego związanego z lokalizacją instalacji OZE, w związku z objęciem instalacji o dużych mocach obowiązkiem lokalizacji na podstawie planu miejscowego (art. 14 ust. 6a).

Co to oznacza dla planujących budowę biogazowni wytwarzającej energię elektryczną?

Po wielu obietnicach rządu dotyczących uproszczenia procedur inwestycyjnych dla OZE, które miały wyjść naprzeciw obecnej sytuacji geopolitycznej i niezależności energetycznej Polski, wraz z projektem ustawy nałożono kolejne wymogi prawne.

Bezsprzecznie nie będą one przyśpieszały procesu inwestycyjnego, a wręcz przeciwnie – wydłużą go, a w wielu przypadkach np. na skutek braku terminowego sporządzenia planów ogólnych przez gminy – mogą spowodować brak możliwości realizacji tych inwestycji.

Firma BIO-INDUSTRY pozyskuje decyzje związane z procesem inwestycyjnym. W obecnym stanie prawnym uzyskanie prawomocnych pozwoleń dla biogazowni o mocy 1 MW to ok. 2 lata w sytuacji, kiedy nie ma komplikacji np. konfliktów społecznych na etapie decyzji środowiskowej, w takich przypadkach postępowanie wydłuża się do 3-5 lat.

Wyobraźmy sobie sytuację, w której cały proces inwestycyjny będzie poprzedzony procedurą uchwalenia miejscowego planu przez gminę, nawet w wersji uproszczonej. Zgodnie z projektem gmina musi sporządzić uproszczony plan (kilka miesięcy), który następnie podlega opiniowaniu przez organy zewnętrzne (14 dni) oraz udziałowi publicznemu (14 dni), z którego należy sporządzić raport, następnie gmina może podjąć uchwałę.

Przyjęcie takich rozwiązań nie sprzyja rozwojowi biogazowni kogeneracyjnych. Na szczęście dla branży w projekcie ustawy przemilczano instalacje wytwarzające biometan. Jest więc nadzieja, że te projekty będą miały szansę dynamiczniej się rozwijać.

Monika Ostrowska

BIO-INDUSTRY

ul. Grobelna 5/412

89-600 Chojnice

tel.: +48 606 720 979

e-mail: biuro@bio-industry.pl

www.bio-industry.pl 

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Tekst sponsorowany

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE