W ramach programu modernizacji sieci energetycznej #Poznań2030 zostanie zbudowana nowa stacja 110/15 kV Szczepankowo. Przyczyni się do rozwoju energetyki odnawialnej na terenie Poznania i okolic.

Pod koniec zeszłego roku Enea Operator przekazała wykonawcy plac budowy, na którym powstanie nowa stacja energetyczna – Główny Punkt Zasilający (GPZ) Szczepankowo. GPZ zlokalizowany będzie w południowo-zachodniej części Poznania, tuż przy węźle drogowym „Krzesiny” na autostradzie A2. Inwestycja obejmie także budowę linii kablowych wysokiego napięcia 110 kV, niezbędnych do zasilenia stacji. Planowana jest również budowa powiązań linii średniego napięcia z już istniejącą siecią elektroenergetyczną.

Reklama

Nowa inwestycja Enei przyczyni się do rozwoju OZE

– Celem budowy nowej stacji, właśnie w tym rejonie, jest umożliwienie rozwoju energetyki odnawialnej na obszarze Poznania oraz powiatu poznańskiego, gdzie liczba inwestycji OZE dynamicznie rośnie – powiedział Marek Rusakiewicz, p.o. prezesa Enei Operator.

Unowocześnienie infrastruktury energetycznej przyczyni się do poprawy warunków zasilania energią elektryczną, a co za tym idzie – warunków życia mieszkańców. Będzie to zrównoważony i efektywny system energetyczny, który zwiększy atrakcyjność inwestycyjną regionu. W ramach projektu wprowadzone zostaną także funkcjonalności sieci inteligentnej. Zakończenie budowy GPZ Szczepankowo zaplanowano na przełom 2023 i 2024 r.

Łączna wartość inwestycji to niemal 26 mln złotych. Przedsięwzięcie dofinansowano z Europejskiego Funduszu Spójności w ramach programu  „Wspieranie wytwarzania i dystrybucji energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020”. Kwota dofinansowania to ponad 10,6 mln zł.


Czytaj również: Orlen Południe wybuduje w Trzebini farmę fotowoltaiczną za ponad 4 mln zł


Enea Operator – działania w ramach #Poznań2030

Enea Operator, poprzez inwestycje w Poznaniu oraz w sąsiadujących gminach, systematycznie modernizuje oraz rozbudowuje funkcjonującą sieć elektroenergetyczną. W ten sposób unowocześnia cały system zasilania aglomeracji. Spółka realizuje długoterminową strategię poprawy efektywności i niezawodności sieci w ramach programu #Poznań2030. W trzech pierwszych kwartałach 2022 roku przyłączyła ponad 36 tys. OZE o łącznej mocy ponad 670 MW. Obecnie do sieci Enei Operator przyłączonych jest ponad 150 tys. źródeł rozproszonych o mocy ponad 3,7 GW.

Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło i zdjęcie: Enea Operator

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE