Mimo że w Uzbekistanie średnio 330 dni w roku jest słonecznych, obecny udział fotowoltaiki w strukturze energetycznej kraju nie wynosi nawet jednego procenta. Dane Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (IRENA) pokazują jednak, że Uzbekistan odnotowuje duży wzrost w tym sektorze.

Rynek energii słonecznej w Uzbekistanie

W 2020 r. w Uzbekistanie pozyskano tylko 4 MW energii słonecznej.  W 2021 r. było to już 10 MW, a w minionym roku 253 MW. Plan energetyczny kraju na lata 2020-2030 przewiduje zwiększenie mocy o kolejne 5GW. Jednak w porównaniu do innych państw udział energii słonecznej w Uzbekistanie wciąż jest zbyt mały.

Reklama

Jak wynika z raportu IRENA, w sąsiednim Kazachstanie dzięki fotowoltaice wyprodukowano 2031 MW w 2022 r. W dokumencie również wskazano, że istnieją państwa o mniejszym nasłonecznieniu niż Uzbekistan, np. Chiny czy Grecja, w których udział źródeł słonecznych w strukturze zużycia energii jest wyższy.


Czytaj również: Farmy fotowoltaiczne o najdziwniejszych kształtach


Bariery w rozwoju OZE

Według autorów raportu IRENA sytuacja w Uzbekistanie wynika z szeregu istniejących barier, które utrudniają realizowanie ambicji w obszarze energii odnawialnych.

Jedną z nich jest nadmierne poleganie na własnych rezerwach paliw kopalnych. Szacuje się, że do roku 2030 populacja Uzbekistanu wzrośnie o 3 miliony osób. Sytuacja ta spowoduje zwiększenie zapotrzebowania na energię. Potrzebna więc będzie modernizacja całego systemu oraz wzrost produkcji energii o 70-75%.


Czytaj również: Więcej zielonej energii w Australii


Rozwiązania dla Uzbekistanu

Jedną z firm, która wspiera transformację energetyczną Uzbekistanu, jest Trina Solar. Przedsiębiorstwo jest czołowym międzynarodowym producentem fotowoltaiki oraz kompleksowych i inteligentnych rozwiązań z zakresu OZE.

Jednym z proponowanych przez firmę rozwiązań jest urządzenie TrinaTracker. Produkt posiada konstrukcję odporną na trudne warunki atmosferyczne, w tym na skrajnie wysokie i niskie temperatury, jakimi charakteryzuje się klimat Uzbekistanu. Budowa takiej instalacji umożliwia jej zastosowanie na typowych dla kraju terenach o nierównym ukształtowaniu powierzchni.

– Uzbekistan musi kontynuować dywersyfikację oraz wdrażać rozwiązania oparte na źródłach alternatywnych, takich jak słońce. Rynek energii słonecznej w Uzbekistanie wciąż ma sporo niewykorzystanego potencjału. Uważamy, że nasze wiodące innowacyjne moduły solarne, systemy nadążne TrinaTracker i zintegrowane rozwiązania mogą wypełnić tę lukę – stwierdził Todd Li, prezes Trina Solar w regionie Azji-Pacyfiku.

Rynek Biogazu i Biometanu

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: PAP Mediaroom, Trina Solar

zdjęcie: Shutterstock

 

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE