Magazyn Biomasa Aktualności Wideokonferencja o bezpieczeństwie energetycznym

Wideokonferencja o bezpieczeństwie energetycznym

Minister energii, wiceministrowie oraz pełnomocnik ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej i wiceminister MSWiA rozmawiali z wojewodami o bezpieczeństwie energetycznym. Wideokonferencja była okazją do wyjaśnienia pewnych kwestii.

Reklama

Wideokonferencja o bezpieczeństwie energetycznym

W naradzie uczestniczyli również prezesi spółek energetycznych – grup kapitałowych – (PGE, Tauron, Enea, Energa) oraz największych w Polsce operatorów systemów dystrybucyjnych (OSD) i spółki Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. – pełniącej rolę operatora przesyłowego elektroenergetycznego (OSP).

Podczas spotkania omówiono m.in. działania podjęte przez Ministerstwo Energii we współpracy z OSD i OSP, mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej w sytuacjach kryzysowych, jak również rolę Ministra Energii w systemie udostępniania rezerw strategicznych.

Szef resortu energii poinformował, że Ministerstwo Energii jest gotowe do uruchomienia rezerw w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa lub wystąpienia klęski żywiołowej. Przypomniał, że rezerwy mogą być udostępnione m.in. na wniosek wojewody, starosty, wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

Minister Tchórzewski dodał, że w ME opracowano i wdrożono procedurę raportowania o zagrożeniach i awariach masowych w systemie elektroenergetycznym. Może być ona uruchamiana w sytuacjach powodowanych np. bardzo niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi (nawałnice, huragany, silne fronty burzowe). Dzięki temu będzie możliwe szybkie reagowanie w trudnych sytuacjach i dotarcie na czas z odpowiednią pomocą.

 

Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj najnowszy numer Magazynu Biomasa”!

Źródło: Ministerstwo Energii
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE