Ministerstwo Klimatu i Środowiska przypomina o ważnej możliwości, jaka pojawiła się w ramach rozwiązań dotyczących OZE zawartych w ustawie COVID-owej. Nadal jest czas, by przedłużyć termin wypełnienia zobowiązania do pierwszego wytworzenia energii elektrycznej w planowanej instalacji OZE, która jest objęta systemem aukcyjnym lub FIT/FIP.

Reklama

Ustawa COVID-owa a system FIT/FIP

Uprawnienie to zostało wprowadzone w związku z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 na podstawie ustawy z 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw, Dz. U. z 2020 r. poz. 568 z późn. zm.

Obecnie, zgodnie z art. 70ba ust. 1 ustawy OZE, na podstawie wniosku wytwórcy, Prezes Urzędu Regulacji Energetyki wydaje postanowienie o przedłużeniu terminu spełnienia zobowiązania do pierwszego wytworzenia energii elektrycznej w planowanej instalacji OZE objętej instrumentem FIT/FIP, a także przedłużeniu dozwolonego wieku nowych urządzeń, które mogą być wykorzystane w takiej instalacji OZE w przypadku, gdy wystąpiły trudności w procesie budowy instalacji OZE, spowodowane ogłoszonym stanem epidemii lub zagrożenia epidemiologicznego. Uprawnienie to nadal przysługuje również wytwórcom energii w ramach systemu aukcyjnego na podstawie art. 79a ustawy OZE.


Czytaj też: Zabierz głos w sprawie polskiej energetyki – ankieta Energy Efficiency Watch


Jak przedłużyć termin?

Przesunięcie w/w terminu wymaga złożenia do Prezesa URE wniosku z oświadczeniem wytwórcy lub dostawców urządzeń do budowanej instalacji OZE, stwierdzającego rodzaj i skutek okoliczności powodujących opóźnienie. Prezes URE wydaje postanowienie o przedłużeniu terminu pierwszej sprzedaży energii elektrycznej o czas wskazany we wniosku.

Jednocześnie informujemy, że trwają prace Ministra Zdrowia nad rozporządzeniem, na mocy którego od 1 lipca 2023 r. planowane jest odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego wprowadzonego w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2. Odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego spowoduje m.in. zniesienie szczególnych rozwiązań w omawianym powyżej zakresie.

 

Rynek Biogazu i Biometanu

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Zdjęcie: shutterstock

Źródło: MKiŚ

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE