Jak Polska w porównaniu z innymi krajami UE radzi sobie w podnoszeniu swojej efektywności energetycznej? Dowiemy się tego, jeżeli reprezentatywna grupa ekspertów odpowie na ankietę utworzoną przez Energy Efficiency Watch.

Reklama

Pytania zawarte w ankiecie Energy Efficiency Watch dotyczą dynamiki rozwoju efektywności energetycznej krajów UE na przestrzeni ostatnich 3 lat. Twórcy zapewniają, że czas potrzebny na odpowiedź to zaledwie 10 minut.

Idea ankiety eksperckiej Energy Efficiency Watch

Ankieta realizowana jest w ramach projektu LIFE Energy Efficiency Watch. O zaopiniowanie postępów w zakresie efektywności energetycznej poproszono ekspertów ze wszystkich państw członkowskich UE. Wyniki badań zostaną przedstawione Komisji Europejskiej, Parlamentowi Europejskiemu i decydentom krajowym.

Uzyskane odpowiedzi mają stać się podstawą do rewidowania polityki energetycznej UE. Porównanie potencjału różnych państw daje szansę na stworzenie nowego podejścia do kwestii wsparcia przedsięwzięć. Ponadto skuteczne kształtowanie polityki energetycznej wymaga informacji i narzędzi, które nadadzą kierunek zmianom, a ocena transformacji odbywających się w ciągu 3 lat to dobra baza do ich wyznaczenia.


Czytaj też: Biogazownie jako element dochodzenia do neutralności w rolnictwie


Praca na wielu poziomach

Pytania dotyczą nie tylko obszaru stricte energetyki, ale również elektromobilności, budownictwa czy kontrolowania firm w zakresie ich emisyjności. Badanie odnosi się również do stanu debaty o energetyce w przestrzeni publicznej oraz do działań podejmowanych przez rząd.

Realizowanie założeń Zielonego Ładu w różnych państwach odbywa się poprzez kładzenie akcentu na inne elementy budowania efektywności energetycznej. Konieczne jest m.in. uświadamianie możliwości inwestycyjnych, edukowanie społeczeństwa i narracja oparta na sprawiedliwej transformacji. Ankieta sprawdzi, czy rozwój dla poszczególnych krajów przebiega porównywalnie i czy pozostają jakieś niezagospodarowane obszary.

 

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Zdjęcie: pixabay

Źródło: EEW, EUSurvey

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE