Jakie są warunki szerokiego wykorzystania biomasy agro w energetyce? Biomasa agro spalana w czystej postaci nie cieszy się zwykle dobrą opinią wśród energetyków, bo powoduje praktycznie we wszystkich typach kotłów różne negatywne zjawiska, mianowicie:

  • zagniwanie i butwienie w okresie składowania połączone z emisją bakterii, zarodków pleśni i związków odorowych, a także CO2 i metanu,
  • szlakowanie i zanieczyszczanie powierzchni ogrzewalnych kotła spowodowane niską temperaturą spiekania i mięknienia popiołu,
  • wysokotemperaturowa korozja chlorowa (10-krotnie większa niż zwykła),
  • znaczna ilość popiołu i pozostałości węgla w popiele,
  • zwiększone stężenie emisji pyłów,
  • trudności z zagospodarowaniem popiołów,
  • łatwość samozapłonu,
  • konieczność częstego czyszczenia kotła.

Reklama

Zjawiska te powodują wzrost kosztów wytwarzania energii i przerwy w pracy kotła.

Wieloletnie prace badawcze specjalistów z Politechniki Śląskiej we współpracy z energetyką doprowadziły jednak do opracowania nowatorskich i opatentowanych rozwiązań technicznych, które pozwalają na spalanie biomasy agro w sposób porównywalny z biomasą leśną. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu odpowiednich dodatków do spalania biomasy, które radykalnie poprawiają proces spalania.

Warunki wykorzystania biomasy agro w energetyce

Takim dodatkiem mineralnym, redukującym praktycznie wszystkie negatywne zjawiska spalania biomasy agro w kotłach energetycznych jest haloizyt, którego Polska ma największe zasoby na świecie (Kopalnia Haloizytu Dunino k/Legnicy).

Został on przetestowany we wszystkich typach kotłów (retortowe, rusztowe, fluidalne i pyłowe) o mocy od kilku kW do ponad 200 MW.

Najlepiej stosować go w postaci pelletu z biomasy agro zawierających zwykle do 2% haloizytu w postaci homogenicznej mieszanki. W kotłach fluidalnych można stosować go w postaci granulatu podawanego bezpośrednio do kotła, a w kotłach pyłowych – w postaci pyłu wdmuchiwanego do komory spalania. Odpowiednio dobrana ilość haloizytu w zależności od składu biomasy i dobra jego dyspersja w biomasie sprawiają, że spalanie takiej biomasy agro pozwala na dotrzymanie parametrów emisyjnych określanych przez BAT, LCP, MCP i Ecodesign.

Kwestia kotła

W wielu przypadkach konwersja kotła może następować przy prostej zamianie węgla na biomasę, co nie wymaga żadnych przeróbek instalacji. W przypadku starszych kotłów zalecana jest ich wymiana na instalacje kogeneracyjne, co pozwala zwiększyć sprawność kotła nawet powyżej 90%.

Ponieważ biomasy agro w Polsce jest już teraz znacznie więcej niż leśnej, a potencjał upraw roślin energetycznych  może sprawić, że może ona w perspektywie kilku lat stanowić nawet 80-90% całości biomasy jako OZE, zatem umożliwienie jej spalania z redukcją negatywnych zjawisk staje się niezmiernie ważną sprawą z uwagi na szanse zwiększenia udziału energii OZE w ogólnym bilansie energetycznym kraju i redukcji skali wzrostu cen energii elektrycznej i ciepła.

Należy tu wyraźnie podkreślić, że wszystkie regulacje prawne UE i prognozy wzrostu udziału biomasy agro w bilansie energetycznym Unii stwarzają warunki dla wzrostu tego OZE także w Polsce.

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w Magazynie Biomasa. Sprawdź poniżej:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Zdjęcie: pixabay.com
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE