Na drugi kwartał bieżącego roku zapowiedziano start nowego programu antysmogowego „Ciepłe mieszkanie”. Kolejna inicjatywa NFOŚiGW jest skierowana do mieszkańców budynków wielorodzinnych i ma wspierać  m.in. wymianę źródeł ciepła oraz stolarki okiennej i drzwiowej.  Ze środków z nowego programu sfinansować będzie można część wydatków na zakup pomp ciepła i pomp gruntowych.

Reklama

„Ciepłe mieszkanie”  

Jak zapowiadał NFOŚiGW,  nowy program, który pilotażowo realizowano w 2021 roku w woj. zachodniopomorskim, dolnośląskim i w Pszczynie na Śląsku, ma na celu walkę ze smogiem. Jednak „Ciepłe mieszkanie” jest zupełnie odrębną inicjatywą w stosunku do znanego i cieszącego się popularnością „Czystego powietrza”.

Program dla zabudowy wielolokalowej

– Będzie to pogram przeznaczony dla zabudowy wielolokalowej. Program, którego nie należy łączyć z „Czystym powietrzem”, ale niosący te same zadania (…) – dbanie o jakość powietrza, dbanie o to, żebyśmy palili dobrymi nośnikami energii, żebyśmy nie zanieczyszczali powietrza, żebyśmy mogli żyć w zdrowym środowisku – tłumaczył w poniedziałek w Bieruniu (Śląskie) wiceprezes Mirowski.

Jak podkreślił wiceprezes NFOŚiGW zadaniem przeprowadzonego pilotażu było „wyskalowanie” programu tak, by można było go wdrożyć na skalę ogólnopolską.

 -Program pod nazwą „Ciepłe mieszkanie” będziemy chcieli uruchomić na początku drugiego kwartału br. – zadeklarował Mirowski.


Zarejestruj się na III Konferencję Biomasa i paliwa alternatywne w ciepłownictwie


Budżet programu „Ciepłe mieszkanie” 

Budżet programu „Ciepłe mieszkanie” to 600 mln zł. Podobnie jak w przypadku programu „Czyste powietrze”, w „Ciepłym mieszkaniu” zastosowana będzie formuła współpracy z wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska. Będą one podpisywały umowy z gminami na zasadach wykorzystywanych obecnie w ogólnopolskim programie usuwania azbestu ze środowiska. Niemniej jednak na szczegóły trzeba jeszcze poczekać. Co do wysokości dofinansowań wiceprezes Mirowski nie udzielił konkretnych informacji.

-Będziemy chcieli dopasować wysokość dofinansowania do tego, żeby pojedynczy właściciele w budynkach wielolokalowych mogli składać wnioski o wymianę kopciuchów czy też np. stolarki drzwiowej i okiennej – mówił wiceprezes NFOŚiGW.

„Ciepłe mieszkanie” dla wspólnot mieszkaniowych

Jak zapowiedział wiceprezes NFOŚiGW, w drugim etapie programu „Ciepłe mieszkanie” współpraca ma być poszerzona m.in. o wspólnoty mieszkaniowe. Takie rozwiązanie przetestowano również w pilotażach i ich funkcjonowanie ocenia się dobrze. W związku z czym można je wdrożyć do programu „Ciepłe mieszkanie”.

Wiceprezes Mirowski podkreślił, że walka ze smogiem wymaga stworzenia programu wspierającego likwidację tzw. niskiej emisji zanieczyszczeń także z zabudowy wielorodzinnej, a nie jedynie z domów jednorodzinnych – stąd prace nad uruchomieniem „Ciepłego mieszkania”.

Magazyn Biomasa. Sprawdź poniżej:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: PAP

zdjęcie: Paweł Łacheta/ uml.lodz.pl

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE