Wykorzystanie istniejącej infrastruktury przesyłowej do eksportowania odnawialnego gazu to jedna z najprostszych metod obniżenia kosztów transportu. W Ukrainie niedawno zatłoczono do sieci pierwszy m3 biometanu, co może być kamieniem milowym dla tego państwa.

Reklama

Do tej pory w kwietniu 2023 r. doszło do zatłoczenia biometanu jedynie do sieci dystrybucyjnej. Teraz transport zielonego gazu wykroczył poza obręb regionu, ponieważ pojawił się on w ogólnokrajowej sieci dystrybucyjnej.

Pierwszy m3 biometanu w sieci przesyłowej

Grupa VITAGRO, we współpracy z Gas Distribution Networks of Ukraine LLC, dokonały przełomu w ukraińskiej branży biometanowej.

Obecnie instalacja działa na poziomie 60-70% mocy, jednak do końca października br. ma już wykorzystywać w pełni swój potencjał. Każdego dnia zatłczane jest około 6000 m3 biometanu.


9. Kongres Biogazu


Grupa VITAGRO pozyskała już wszystkie niezbędne pozwolenia, by móc rozpocząć eksport biometanu do Europy. Jak poinformował Volodymyr Ivakhiv, dyrektor w pionie energii odnawialnej, jeżeli wszystkie procedury przebiegną poprawnie, to w listopadzie dojdzie eksportu biometanu po raz pierwszy.

– Oczekujemy, że będzie to znaczący krok w kierunku harmonizacji krajowego i europejskiego rynku biometanu, podobnie jak dla rynku energii elektrycznej – powiedział przedstawiciel VITAGRO.

Rynek biogazu i biometanu. Czytaj za darmo w internecie!

Zdjęcie: Archiwum Magazynu Biomasa

Źródło: Institution of Gas Engineers and Managers

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE