Wykorzystanie istniejącej infrastruktury przesyłowej do eksportowania odnawialnego gazu to jedna z najprostszych metod obniżenia kosztów transportu. W Ukrainie niedawno zatłoczono do sieci pierwszy m3 biometanu, co może być kamieniem milowym dla tego państwa.
Do tej pory w kwietniu 2023 r. doszło do zatłoczenia biometanu jedynie do sieci dystrybucyjnej. Teraz transport zielonego gazu wykroczył poza obręb regionu, ponieważ pojawił się on w ogólnokrajowej sieci dystrybucyjnej.
Pierwszy m3 biometanu w sieci przesyłowej
Grupa VITAGRO, we współpracy z Gas Distribution Networks of Ukraine LLC, dokonały przełomu w ukraińskiej branży biometanowej.
Obecnie instalacja działa na poziomie 60-70% mocy, jednak do końca października br. ma już wykorzystywać w pełni swój potencjał. Każdego dnia zatłczane jest około 6000 m3 biometanu.
Grupa VITAGRO pozyskała już wszystkie niezbędne pozwolenia, by móc rozpocząć eksport biometanu do Europy. Jak poinformował Volodymyr Ivakhiv, dyrektor w pionie energii odnawialnej, jeżeli wszystkie procedury przebiegną poprawnie, to w listopadzie dojdzie eksportu biometanu po raz pierwszy.
– Oczekujemy, że będzie to znaczący krok w kierunku harmonizacji krajowego i europejskiego rynku biometanu, podobnie jak dla rynku energii elektrycznej – powiedział przedstawiciel VITAGRO.
Rynek biogazu i biometanu. Czytaj za darmo w internecie!
Zdjęcie: Archiwum Magazynu Biomasa