Jak informuje Ukrainian News Agency – Regionalna Spółka Gazownicza (RGC) podłączyła do sieci pierwszą wytwórnię biometanu. Obiekt znajduje się w obwodzie czernihowskim. Biometan w Ukrainie wydaje się mieć świetlaną przyszłość.


Obwód czernihowski został wyzwolony w kwietniu 2022 roku. To właśnie wtedy RGC wznowiło prace nad przyłączeniem biometanowni do sieci gazowej, a efekt pojawił się bardzo szybko. Od wydania warunków technicznych do zakończenia budowy upłynęło niecałe 6 miesięcy.

Reklama

Potencjał energetyczny

Wydajność biometanowni ma wynieść 3 mln m3 gazu rocznie. Zielony gaz zostanie wykorzystany przez około 1500 odbiorców. Zarówno na potrzeby indywidualnych konsumentów, jak i przedsiębiorstw oraz przemysłu. Według zapowiedzi rządu to dopiero początek inwestycji w ten sektor. Pojawiają się informacje, że biometan w Ukrainie jeszcze w tym roku będzie wytwarzany przez 5 instalacji, a w ciągu 2 lat ma ich powstać aż 10.


Czytaj też: W Hiszpanii podpisano kontrakt na budowę 6 nowych biometanowni


Droga do rozwoju biometanowni

Przyłączenie biometanowni do sieci wymagało stworzenia odpowiednich warunków technicznych i prawnych. W przypadku tych pierwszych sięgnięto po komponenty dostarczane przez światowych liderów rynku, jak Emerson, Pietro Fiorentini, FMG czy Sick. W skład instalacji weszła jednostka pomiarowa oraz sprzęt do kontroli gazu autorstwa tych firm.

Za część zaplecza technicznego odpowiada także RGC. Dzięki spółce powstał uniwersalny szablon warunków technicznych przyłączenia biometanu, a także punkt kompleksowej obsługi administracyjnej dla producentów i inwestorów.


Zarejestruj się na 6. Kongres Biometanu


Przyłączenie do sieci zostało rozplanowane na kilka etapów. W ramach pierwszego z nich gaz będzie dostarczany do sieci w okresie jesienno-zimowym. Drugi etap zostanie wybudowany nieco później i pozwoli na całoroczną dostawę paliwa do sieci.

Spółka zainicjowała i sfinansowała opracowanie państwowej normy wtłaczania biometanu do sieci dystrybucyjnych. Nowe przepisy zostały dostosowane do unijnych norm.

W 2022 r. RGC i STX, europejski handlowiec rynku biometanu (15% rynku europejskiego), podpisały memorandum na zakup biometanu z Ukrainy.

Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Zdjęcie: shutterstock

Źródło: Ukrainian News, Interfax-Ukraine

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE