W Polsce wciąż marnujemy ogromne ilości żywności. Rocznie w naszym kraju wyrzucanych jest niemal 5 mln ton jedzenia, z czego ponad połowa trafia do śmieci nie ze sklepów czy restauracji, ale z naszych domów. Szczególnie dużo marnujemy w Święta. Jak nie marnować jedzenia?
W Święta wyrzucamy 2 kg jedzenia
Święta to czas, kiedy marnujemy szczególnie dużo. Szacuje się, że w okresie bożonarodzeniowym wyrzucamy nawet 2-3 razy więcej żywności, niż w ciągu całego roku. Według danych, jakie podaje zespół Too Good To Go, który na co dzień ratuje jedzenie przed zmarnowaniem, co dziesiąty Polak po Świętach wyrzuca do kosza ponad 2 kg produktów.
Jak nie marnować jedzenia?
Stąd też jakiś czas temu Too Good To Go i Federacja Polskich Banków Żywności, w ramach wspólnych działań przygotowały kilka praktycznych porad, które pomogą nam zapobiegać marnowaniu żywności. Generalna zasada zamyka się w haśle „4P”, której rozwinięcie brzmi: Planuj, Podziel się, Przechowuj i Przetwarzaj.
Natomiast jeśli goście nie zjedli wszystkiego i nie zabrali nic na wynos, a nasza kreatywność nie pozwala nam już na przetworzenie nadmiaru, możemy znaleźć miejsca, które przyjmują produkty spożywcze. Gdzie możemy oddać żywność, by mieć pewność, że nic się nie zmarnuje?
Jadłodzielnie
Nieotwarte opakowania i nienapoczęte produkty spożywcze z powodzeniem możemy zanieść do jadłodzielni. To wolnostojące lodówki, które powstały z myślą o potrzebujących. Przyświeca im więc zasada foodsharingu, czyli dzielenia się jedzeniem. Dzięki jadłodzielniom wymiana produktów spożywczych jest prosta i przejrzysta. Przynosimy niepotrzebne jedzenie, zostawiamy je w lodówce i możemy jednocześnie wziąć z niej coś dla siebie.
W Polsce marnuje się 5 mln ton żywności rocznie. Ustawa nie pomaga
Banki żywności
Pomocną w niemarnowaniu żywności inicjatywą są także banki żywności, które przejmują jedzenie ze zbiórek. Do banków żywności trafiają również produkty z krótkim terminem ważności, przeważnie przekazywane przez sklepy i sieci handlowe. Zgromadzona w ten sposób żywność trafia do osób potrzebujących. W Polsce działa ponad 30 banków żywności.
Co roku banki żywności prowadzą Świąteczną Zbiórkę Żywności.
„Od prawie 30 lat pomagamy żywnością osobom potrzebującym – ratując produkty przed zmarnowaniem i przekazując je organizacjom pomocowym. Dwa razy w roku organizujemy Zbiórki Żywności, podczas których zbieramy żywność w sklepach oraz darowizny w internecie” – czytamy w komunikacie.
Grupy na Facebooku
Oprócz banków żywności i jadłodzielni można skupić się na lokalnych zbiórkach, o których najczęściej głośno na Facebooku. Często członkowie grup w naszej najbliższej okolicy dzielą się nie tylko informacjami, ale także – w duchu zerowaste – tym, co zostało im po świętach.
Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
źródło: stronakobiet.pl; toogoodtogo.pl; bankizywnosci.pl
zdjęcie: pl.freepik.com/autor/pvproductions