W Zakładzie Ciepłowniczym Sanockiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej zaczął działać kocioł na biomasę o mocy 7 MW. Inwestycja za 27 mln zł ma poprawić jakość powietrza Sanoku, ograniczyć emisję CO2 i zwiększyć produkcję energii odnawialnej. To także początek większego projektu, w ramach którego miasto zacznie wykorzystywać zielony wodór.

Reklama

Od biomasy do wodoru

Jak zapewniają władze Sanoka, inwestycja to pierwszy etap modernizacji systemu ogrzewania w mieście w kierunku zrównoważonego rozwoju i bardziej ekologicznej przyszłości.

„Dzięki niej zmniejszymy naszą zależność od węgla, co przekłada się nie tylko na obniżenie kosztów, ale przede wszystkim na znaczącą redukcję emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Jest to krok w kierunku spełnienia regulacji unijnych i przekształcenia Sanoka w miasto z efektywnym i przyjaznym środowisku systemem ciepłowniczym.” – informuje miasto na swoim profilu facebook.

Kompleksowy projekt transformacji energetycznej miasta będzie polegać na modernizacji systemu ciepłowniczego i rozwiązaniach OZE opartych o zielony wodór. Chodzi o produkcję wodoru w procesie elektrolizy z wykorzystaniem energii elektrycznej pochodzącej z ekologicznych źródeł, takich jak panele fotowoltaiczne. Pierwsze prace mają ruszyć już w przyszłym roku.


Lasy Państwowe i certyifkaty FSC – nowe otwarcie?


Tymczasem w piątek 15 marca oficjalnie zakończono pierwszą z serii zaplanowanych inwestycji. Budowa kotła na biomasę leśną o mocy 7 MW pozwoli sanockiej ciepłowni obniżyć koszty uczestnictwa w systemie handlu emisjami oraz zacząć tworzyć efektywny system ciepłowniczy. Całkowity koszt inwestycji opiewa na 27,14 mln zł, a finansowanie zapewnił Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu Ciepłownictwo Powiatowe.

Zdjęcie: Facebook Urzędu Miasta w Sanoku

Biomasa i paliwa alternatywne. Czytaj w internecie


Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE