Rzeszowska elektrociepłownia ma plan, który zakłada maksymalne zredukowanie spalania węgla i wytwarzanie ciepła z wykorzystaniem paliw nisko i zeroemisyjnych. Realizacja celu ma w dużej mierze opierać się na rozbudowywanej właśnie Instalacji Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii.

Reklama

ITPOE przetworzy 180 tys. ton odpadów rocznie

Rozbudowa ITPOE to duża ekologiczna inwestycja, która wspomoże ochronę środowiska naturalnego. Aktualna wydajność funkcjonującej obecnie pierwszej linii wynosi ok. 100 tys. ton odpadów rocznie. Docelowo po zakończeniu rozbudowy ITPOE będzie w stanie przetwarzać w sumie do 180 tys. ton odpadów komunalnych rocznie. Wytwarzane z nich energia elektryczna i ciepło w większości trafiają do miejskiej sieci ciepłowniczej. Poza sezonem grzewczym ciepło odzyskiwane w procesie termicznego przetwarzania odpadów w ITPOE wystarcza dla zaspokojenia potrzeb mieszkańców miasta Rzeszowa na ciepłą wodę użytkową.

Instalacja Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii przyczynia się do znacznej poprawy warunków środowiskowych. Dzieje się tak za sprawą ograniczenia składowania odpadów komunalnych, które są przetwarzane na cele energetyczne. ITPOE wpływa też na redukcję ilości spalanych paliw kopalnych w procesie wytwarzania ciepła.


Czytaj też: „ITPO dla Grudziądza”. Kolejna Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów na mapie Polski


Inwestycje proekologiczne

– W elektrociepłowni w Rzeszowie krok po kroku realizujemy plany inwestycyjne. Wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła z odpadów poprawia efektywność lokalnego systemu gospodarowania odpadami i doskonale wpisuje się w gospodarkę obiegu zamkniętego (…) Do mieszkańców Rzeszowa popłynie ciepło wytworzone z proekologicznego źródła, co wpłynie na poprawę warunków środowiskowych w mieście – mówi Tadeusz Kępski, dyrektor PGE Energia Ciepła Oddział Elektrociepłownia w Rzeszowie.

Rozbudowa Instalacji Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii to nie jedyna inwestycja rzeszowskiej elektrociepłowni. Aktualnie trwa tam także budowa rezerwowo – szczytowej kotłowni gazowej o łącznej mocy 186 MWt. Kotłownia wyposażona jest w sześć kotłów wodnych, które zagwarantują produkcję ciepła w sposób efektywny i bardziej przyjazny środowisku.

Biomasa i paliwa alternatywne

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło, zdjęcie: pgeenergiaciepla.pl

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE