OPEC Grudziądz od wielu lat działa na rzecz zapewnienia mieszkańcom miasta ciepła i prądu w oparciu o odnawialne źródła energii. Spółka od dawna wykorzystuje paliwo w postaci pelletu, a w trakcie realizacji jest projekt budowy kotła biomasowego o mocy 15 MW. Teraz OPEC Grudziądz planuje wybudować Instalację Termicznego Przekształcania Odpadów, która ma przekształcać do 40 tys. ton RDF rocznie.

Reklama

„ITPO dla Grudziądza”

Grudziądzka spółka od kilku lat planowała budowę Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów (ITPO), która dopiero teraz ma szansę na realizację. Projekt „ITPO dla Grudziądza” w ekologiczny i ekonomiczny sposób, przekształci paliwo RDF wytwarzane z lokalnych odpadów w energię elektryczną i ciepło na potrzeby miejskiej sieci ciepłowniczej. Zakład w bezpieczny i kontrolowany sposób będzie przetwarzać te odpady, których nie można składować i których nie da się przekształcić inaczej niż termicznie. Instalacja planowana przez OPEC ma przekształcać do 40 tys. ton RDF rocznie, co będzie odpowiadało zarówno możliwościom systemu ciepłowniczego, jak i potrzebom lokalnego systemu gospodarki odpadowej, gdyż RDF ma pochodzić z Zakładu Gospodarki Odpadami w Zakurzewie.

Planowana instalacja będzie wykorzystywać najbardziej dojrzałą technologię rusztową, która stosowana jest w ponad 95% tego typu instalacji na całym świecie. Kluczowym elementem każdej takiej instalacji jest zminimalizowanie emisji zanieczyszczeń, dlatego największym jej elementem jest system oczyszczania spalin. Spaliny, po oddaniu ciepła, kierowane są właśnie do niego. Dzięki najnowocześniejszym technologiom i wysokiej temperaturze spalania (min. 850*C), instalacje termicznego przekształcania odpadów nie są uciążliwe dla mieszkańców pod względem odorów czy emisji z komina. Osiągane niskie poziomy emisji są porównywalne do emisji z obiektów wykorzystujących gaz. Normy dla takich instalacji są stale aktualizowane wraz z rozwojem tej technologii. Instalacja w Grudziądzu będzie odpowiadała już europejskim standardom BAT (Best Available Technology).

itpo
źródło: itpodlagrudziadza.pl

Czytaj też: Czy w Ostrowie Wielkopolskim powstanie elektrociepłownia zasilana paliwem z odpadów?


ITPO – niższe rachunki dla mieszkańców

Projekt ITPO w Grudziądzu ma na celu obniżenie kosztów ogrzewania i ochronę środowiska.

– Projekt Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów jest szansą dla mieszkańców na ustabilizowanie cen za ciepło i wywóz odpadów. W ostatnich latach wszyscy mocno odczuliśmy wzrost tych kosztów, dlatego kontynuujemy rozwój tego projektu. Największymi jego beneficjentami będą mieszkańcy Grudziądza i środowisko. Mamy szansę zwiększyć swoją niezależność, mieć wpływ na stabilizację cen oraz zapewnić efektywną realizację celów transformacji energetycznej i Gospodarki Obiegu Zamkniętego. Dotychczas zainwestowaliśmy w rozwój instalacji wykorzystujących biomasę, dzięki czemu już udało się ochronić odbiorców ciepła przed drastyczną falą podwyżek, jaka przetoczyła się przez Polskę w sezonie grzewczym 2022/2023  – podkreślił Marek Dec, prezes OPEC GRUDZIĄDZ.

Mniej węgla

Projekt budowy Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów jest kolejnym, który poza korzyściami ekonomicznymi dla mieszkańców, ma przyczynić się do zmniejszenia zużycia węgla i do spadku emisji CO2.

W ciągu ostatnich piętnastu lat, dzięki wykorzystaniu do produkcji ciepła i energii elektrycznej biomasy agro w postaci pelletu ze słomy i siana, OPEC Grudziądz zredukował zapotrzebowanie na węgiel o ponad 247 tys. ton i wyemitował o ponad 521 tys. ton CO² mniej. Wraz z mniejszą emisją dwutlenku węgla pojawiły się również oszczędności finansowe.

W 2024 roku Spółka uruchomi nowy kocioł biomasowy pozwalający na spalenie 31 tys. ton biomasy agro roczne. Dzięki temu zmniejszy się zapotrzebowanie o kolejne niemal 18 tys. ton węgla, a emisja CO² zmaleje o 43 tys. ton.

Dzięki realizacji projektu „ITPO dla Grudziądza” zapotrzebowanie na węgiel do ogrzania miasta zmniejszy się o ponad 18 tys. ton, a emisja CO² zmniejszy się o kolejne 11,5 tys. ton rocznie.

Biomasa i paliwa alternatywne

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: itpodlagrudziadza.pl

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE