W Olsztynie dwa miesiące temu pojawiły się Ekomaty – automaty, w których można zostawiać butelki PET i puszki. Za każdy zutylizowany w ekomacie odpad mieszkańcy otrzymują symboliczną kwotę, która od września ma  zwiększyć się do 25 groszy. Czy to działa?

Reklama

Automaty do recyklingu

W kilku miastach pojawiały się już automaty do recyklingu. Wrzucenie do nich pustych butelek lub puszek premiowane jest punktami, które można wymienić na przykład na kawę czy zniżki na bilety do kina lub teatru. Olsztyńskie Ekomaty to podobny projekt, który powstał w ramach Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego.

Ekomaty zebrały 40,2 tys. opakowań

Po upływie pierwszych dwóch miesięcy odkąd Ekomaty stanęły w dwóch olsztyńskich lokalizacjach w sąsiedztwie sklepów Społem oceniono efekty. Okazuje się, że automaty do odbioru butelek PET i aluminiowych puszek cieszą się sporą popularnością.

Do końca sierpnia do obu automatów trafiło łącznie niemal 40,2 tys. opakowań. Osoby, które pozostawiły w ekomatach butelki i puszki odebrały w sklepach Społem bonus łącznej wartości prawie 1,5 tys. złotych.


Czytaj też: Polacy co sekundę wyrzucają do kosza 92 kg żywności


Większy bonus

Wynik jest satysfakcjonujący. Niemniej jednak władze miasta postanowiły zastosować dodatkową zachętę do korzystania z Ekomatów. Za skorzystanie z automatu od września mieszkańcy otrzymają większy niż dotychczas bonus.

– Liczymy, że zainteresowanie automatami będzie jeszcze większe – mówi dyrektor Wydziału Środowiska Urzędu Miasta Olsztyna, Zdzisław Zdanowski. – Aby olsztynianie jeszcze chętniej zostawiali w nich butelki i puszki, zdecydowaliśmy o podwyższeniu stawki za każde opakowanie. Od września bonus będzie wynosić 25 groszy zamiast dotychczasowych pięciu.

Jak działają Ekomaty?

Olsztyńskie Ekomaty to pozytywny przykład miejskiej polityki prośrodowiskowej, który niesie obopólne korzyści.

– Projekt EKOMAT gromadzi tych, którym zależy na przyszłości Ziemi i klimatu. Program wspiera promocję edukacji ekologicznej wśród naszych odbiorców oraz lokalnej społeczności. Każde zwrócone do EKOMATU opakowanie to dobry krok w kierunku zmiany postaw i dobra wiadomość dla lokalnego środowiska naturalnego. Zadaniem programu jest stworzenie dogodnych warunków i zachęcanie do tego prostego gestu na rzecz Ziemi. – czytamy na stronie producenta.

Automaty przyjmują butelki PET o pojemności od 0,2 litra do 2,5 litra. Natomiast maksymalna pojemność aluminiowej puszki, jaką można włożyć do urządzenia to 0,5 litra.

Aby skorzystać z ekomatu i otrzymać pieniądze, puszki oraz plastikowe butelki, które wrzucamy nie mogą być zgniecione oraz muszą mieć etykiety z czytelnym, polskim kodem kreskowym. Automaty są  wyposażone w zgniatarkę – wystarczy postępować zgodnie z komunikatami wyświetlanymi na ekranie.

Magazyn Biomasa – sierpień 2021:

fot. rmf.fm

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE