Mimo, że w Krakowie od września 2019 roku obowiązuje zakaz używania paliw stałych urzędnicy miejscy szacują, że w stolicy Małopolski wciąż funkcjonuje ok. 590 pieców na paliwa stałe. Dlatego też miasto zapowiada wzmożone kontrole, które przeprowadzą strażnicy miejscy lub pracownicy wydziału ds. jakości powietrza.

Reklama

Zakaz używania pieców na paliwa stałe

Mimo pięknej ostatnio pogody, wkroczyliśmy w sezon grzewczy. Co roku jest to czas, gdy nad Polską unosi się warstwa smogu generowana przez powszechnie znane kopciuchy. Zapisy uchwał antysmogowych mają za zadanie walczyć o lepszą jakość powietrza, a więc i eliminować z terenu gmin piece na paliwa stałe.

W Małopolsce zakaz używania pieców na paliwa stałe wprowadzono przeszło 2 lata temu. Zgodnie z uchwałą sejmiku województwa małopolskiego od 1 września 2019 r. na terenie Krakowa dopuszcza się stosowanie wyłącznie paliw gazowych. Dozwolone są gaz ziemny wysokometanowy, zaazotowany lub lekki olej opałowy.


Czytaj też: 15 tysięcy kopciuchów w 15 miesięcy – smogowe wyzwanie dla Warszawy


Kontrole

Niestety dziś w blisko 600 nieruchomościach funkcjonują kotły opalane niedozwolonym rodzajem paliwa. Dlatego też władze Krakowa zadecydowały o konieczności przeprowadzenia kontroli.  W bieżącym sezonie grzewczym każdy właściciel nieruchomości posiadający nadal piec na paliwo stałe zostanie skontrolowany. Do drzwi zapukają  strażnicy miejscy, bądź pracownicy wydziału ds. jakości powietrza Urzędu Miasta Krakowa.
Funkcjonariusze sprawdzą te miejsca, w których potencjalnie mogą funkcjonować systemy grzewcze na paliwa stałe.

Konsekwencje – pouczenie, mandat, grzywna

Jak podaje PAP, wobec osób ignorujących przepisy uchwały antysmogowej mogą zostać wyciągnięte konsekwencje wynikające z przepisów prawa. Mieszkańcy Krakowa, którzy nie zastosowali się do istniejących przepisów mogą spodziewać się  pouczenia, mandatu karnego od 20 zł do 500 zł lub skierowania wniosku o ukaranie do sądu, który może zasądzić grzywnę w wysokości do 5 tys. złotych. Niemniej jednak, jak wskazano w komunikacie, każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie, a decyzje o sankcjach strażnicy podejmują w oparciu m.in. o aspekty: socjalne, formalno-prawne, techniczne.

Magazyn Biomasa. Sprawdź poniżej:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj

źródło: PAP

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE