ENGIE, międzynarodowa firma działająca w obszarze  niskoemisyjnej energii wybuduje w Polsce biometanownię. Podpisano list intencyjny. Inwestycja ma zostać oddana do użytku w 2026 r. 

Inwestycja Engie w Polsce

Światowy lider transformacji energetycznej, spółka ENGIE stawia na biogaz. Firma planuje w przemysłowej części Głogowa produkować ekologiczne paliwo, a tym samym przyczyniać się do ograniczania emisji gazów cieplarnianych. Inwestycja SilVirCo (Silesiae Viridis Company, łac. Silesiae Viridis – Zielony Śląsk) powstanie w pobliżu planowanej obwodnicy głogowskiej. Instalacja przeznaczona będzie do przetwarzania odpadów rolno-spożywczych w hermetycznym procesie fermentacji metanowej. Produktem końcowym będzie biogaz, który następnie ma być oczyszczany do parametrów jakościowych spełniających standardy gazu wysokometanowego.

Reklama

Mapa biogazowni w Polsce – sprawdź!


Biometan z Głogowa

Biometan, jeżeli lokalne warunki na to pozwolą, będzie zatłaczany bezpośrednio do sieci gazowej bądź skraplany do formy bioLNG i dostarczany do sektora transportowego. Instalacja produkować będzie około 1500 m3/h biometanu. Dodatkowym plusem inwestycji jest produkt uboczny w postaci pofermentu, którego ilość wyprodukowana przez instalację Engie będzie w stanie zagospodarować ponad 1000 ha okolicznych ziem uprawnych.

Substratami wykorzystywanymi do procesu produkcji biometanu będą odpady i produkty uboczne powstające w sektorach rolniczym i przetwórstwa spożywczego. Instalacja będzie więc ważnym łańcuchem gospodarki obiegu zamkniętego, zapewniając stabilny odbiór frakcji biodegradowalnej. 

– Planowana inwestycja wpisuje się w cele strategiczne Grupy ENGIE, które zakładają m.in. rozwój ekologicznych i odnawialnych źródeł energii oraz obniżenie śladu węglowego. SilVirCo daje szansę na w pełni bezpieczną i neutralną dla otoczenia produkcję biometanu z lokalnych odpadów rolniczych. Dzięki temu wspieramy zarządzenie odpadami w sposób odpowiedzialny – powiedział Jan Woźniak, dyrektor generalny ENGIE Polska.

Odchody zwierzęce pochodzące z lokalnych farm i firm zamiast trafiać bezpośrednio na okoliczne pola i emitować metan oraz odory do środowiska, tym samym pogarszając jakość bytowania lokalnych mieszkańców, zostaną odgazowane w instalacji ENGIE w sposób kontrolowany. Projekt, wybudowany w najnowszej technologii i najwyższych standardach, będzie eliminować odory ze środowiska, a nie je emitować. Ponadto inwestycja ta będzie kluczowym ogniwem w budowaniu lokalnej gospodarki obiegu zamkniętego. 

– Nowoczesna instalacja do produkcji biometanu wspiera inwestycje w niskoemisyjną energię. Pozyskane ekologiczne paliwo nie tylko ogranicza emisję gazów, ale też umożliwia dostęp do tańszej energii dla firm, na co najczęściej zwracają uwagę inwestorzy (…)– mówił Przemysław Bożek, prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. 


Czytaj też: 8. Kongres Biogazu 14-15 grudnia w Warszawie


Nie tylko biogaz

– Biogaz jest szansą dla miasta na zwiększenie udziału paliw alternatywnych w mikście energetycznym oraz na uzyskanie stabilnego źródła dostaw energii. Inwestycja wpisuje się w zwiększanie bezpieczeństwa energetycznego Głogowa, w tym odporności regionu na zmiany cen i podaży gazu ziemnego. Istotne jest to zwłaszcza w kontekście ostatnich wzrostów kosztów ciepła dla mieszkańców miasta (…) – powiedział Rafael Rokaszewicz, prezydent Głogowa. 

Inwestycja firmy Engie to kolejny krok do budowania zielonego potencjału energetycznego regionu. 

– Głogów z miasta przemysłowego zmienia się w zielony hub Zagłębia Miedziowego. Oprócz farm fotowoltaicznych, wiatrowych i biogazu jest wodór. Podjęliśmy współpracę z biznesem w sprawie utworzenia „Odrzańskiego Wodorowego Szlaku Transportowego” – podsumował Rafael Rokaszewicz.

Realizacja projektu, którego zakończenie planowane jest na drugą połowę 2026 roku, pozwoli na rozwój gospodarczy Głogowa na wielu poziomach i będzie krokiem w kierunku osiągnięcia celu zamkniętej gospodarki odpadami. 

Akademia inwestora biogazowego:

źródło, zdjęcie: Engie

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE