8 sierpnia 2023 r. w Pekinie zainaugurowano pilotażowy projekt dotyczący neutralności węglowej w zakresie zielonych i cyfrowych innowacji. W ramach tej inicjatywy powstanie w Chinach cyfrowy park przemysłowy.
Inicjatywa stanowi wspólne przedsięwzięcie klimatyczne partnerów z sektora prywatnego z Chin i UE. Prowadzone jest przy wsparciu sektora publicznego i organizacji społecznych z myślą o realizacji celów zrównoważonego rozwoju ONZ do 2030 r.
Cyfrowy park przemysłowy
Cyfrowy park przemysłowy o zerowej emisji CO2 zlokalizowano w mieście Taicang w prowincji Jiangsu. Celem przedsięwzięcia jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2028 r. poprzez zastosowanie systemu śledzenia śladu węglowego na całym obszarze.
Założenia pilotażowego projektu obejmują osiem kluczowych zagadnień: planowanie, zarządzanie cyfrowe, energetyka, recykling, przemysł, budownictwo, mobilność i logistyka oraz styl życia. Opracowany plan to efekt wspólnych wysiłków instytucji partnerskich z Chin i Europy.
Taicang stanie się swoistym laboratorium miejskim, w którym wszystkie działania będą opierać się na szeregu inicjatyw cząstkowych z zakresu m.in. ekologicznej infrastruktury energetycznej, gospodarki o obiegu zamkniętym, stylu życia 1,5 stopnia, zrównoważonych społeczności oraz w pełni cyfrowego i transparentnego zarządzania śladem węglowym.
Czytaj również: Branża deweloperska coraz chętniej sięga po ekologiczne rozwiązania
Innowacje w obszarze globalnych działań klimatycznych
Przedstawiciele przedsięwzięcia zapraszają do współpracy kolejne przedsiębiorstwa i instytucje z Chin i Europy w celu wspólnego kreowania rozwojowego rynku poprzez projekty pilotażowe oraz tworzenia innowacji w obszarze globalnych działań klimatycznych.
Sekretariat Chińskiego Stowarzyszenia na Rzecz Zrównoważonego Zielonego Rozwoju prowadzi aktualnie nabór projektów pilotażowych i partnerów na rok 2024. Zgłoszenia mogą składać podmioty z całego świata.
Biomasa w ciepłownictwie i energetyce
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!źródło: PAP mediaroom
zdjęcie: Pixabay