Do niedawna Volgswagen Poznań kupował potrzebną do zasilania zakładów produkcyjnych zieloną energię od zewnętrznych dostawców. W lipcu na terenie fabryki we Wrześni zaczęła działać farma fotowoltaiczna. To kolejny krok by spółka stała się w pełni neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla.

Reklama

Farma fotowoltaiczna Volkswagen Poznań

Volkswagen Poznań dba o redukcję emisji dwutlenku węgla i wdraża projekty mające na celu zmniejszenie oddziaływania zakładów produkcyjnych na otoczenie. Wynikiem tych działań jest m.in. uruchomienie farmy fotowoltaicznej na terenie zakładu we Wrześni.

Jako że wszystkie fabryki Volkswagen Poznań zasilane są w 100% energią elektryczną pochodzącą ze źródeł odnawialnych, naturalnym krokiem była podjęta w 2022 r. decyzja spółki o rozpoczęciu budowy instalacji fotowoltaicznej. Dzięki temu Volkswagen Poznań nie musi już kupować zielonej energii, ale może wytwarzać ją sam.

W pierwszym etapie budowy, na obszarze ok. 4 ha, zbudowano farmę PV pozyskującą energię elektryczną o mocy 2 MW. Tę część instalacji uruchomiono wiosną roku 2023. Inauguracja działalności drugiej części nastąpiła w pierwszej połowie lipca.


Kolejna farma fotowoltaiczna Equinor w Polsce już działa


25 000 paneli fotowoltaicznych

Na 22 ha należących do wrzesińskiej fabryki Volkswagen Poznań, z pełną mocą pracuje teraz blisko 25 000 paneli fotowoltaicznych dostarczających energię elektryczną o mocy 15,2 MW. Oznacza to, że w optymalnych warunkach pogodowych, przy pełnym nasłonecznieniu, fabryka we Wrześni będzie w pełni samowystarczalna pod względem energii elektrycznej.

„Od lat konsekwentnie dążymy do tego, by spółka Volkswagen Poznań stała się w pełni neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla. Farma fotowoltaiczna, którą oddajemy do użytku to tylko jeden z kluczowych elementów tego procesu. Na tym jednak nie poprzestajemy – podkreślał podczas otwarcia dr Thomas Kreuzinger – Janik, dyrektor zakładu Volkswagen Poznań we Wrześni. – Kolejnym etapem będzie budowa dalszych 3MW instalacji na ziemi oraz 6,5 MW instalacji dachowej.  Fabryka we Wrześni ma szczególnie sprzyjające warunki techniczne, a znaczna powierzchnia zakładu pozwala nam na dalszą dywersyfikację źródeł pozyskania energii. W tym celu rozpoczęliśmy proces administracyjny na budowę turbin wiatrowych. Inwestycje te pozwolą nam realizować strategię dekarbonizacji  i ustabilizują ceny energii w przyszłości.

Inwestorem i głównym wykonawcą instalacji jest firma Quanta Energy S.A., który zapewnił, że farma fotowoltaiczna przyczyni się zauważalnego zredukowania kosztów energii Volkswagen Poznań.

– Zbudowaliśmy jedną z największych instalacji przyzakładowych w Europie. Inicjatywa ta wpisuje się w szerszy kontekst transformacji energetycznej w branży motoryzacyjnej. Nasza współpraca nie tylko przyczyni się do redukcji śladu węglowego, ale także znacznie obniży koszty energii dla naszego partnera – mówił Piotr Grzybczak, prezes Quanta Energy S.A.

Rynek biogazu i biometanu. Czytaj za darmo w internecie!

Volkswagen Poznań

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE