Zlokalizowana w Wielkopolsce farma Lipno o mocy 53 MW to trzecia elektrownia fotowoltaiczna należąca do Equinor w Polsce. Właśnie rozpoczęła produkcję testową.

Reklama

Farma fotowoltaiczna Lipno

Generalnym wykonawcą elektrowni słonecznej Lipno o mocy 53 MW jest polska firma Electrum Concreo. Farma fotowoltaiczna będzie w pełni obsługiwana przez polskiego producenta energii odnawialnej Wento, który należy do Equinor i obsługuje w tej chwili trzy elektrownie słoneczne i jedną farmę wiatrową o łącznej mocy 200 MW. Projekty spółki zostały zdywersyfikowane i poza wytwarzaniem energii, obejmują również jej magazynowanie, co zwiększa elastyczność w zarządzaniu energią i potencjał dalszego rozwoju.

Na początku 2024 roku Wento wygrało polską aukcję rynku mocy z czterema projektami magazynowania energii o łącznej mocy około 400 MW/1,6 GWh. Bateryjne systemy magazynowania energii będą miały kluczowe znaczenie dla przyszłej stabilności polskiej sieci energetycznej, w miarę jak Polska będzie zwiększała udział energii odnawialnej w krajowym systemie energetycznym.

– Polska aktywnie rozwija energetykę odnawialną, aby zwiększyć krajowe moce energetycznei poprawić bezpieczeństwo energetyczne. Dla Wento i Equinor j st to ekscytująca okazja, aby stać się wiodącym graczem na rozwijającym się rynku energii odnawialnej – mówi Wojciech Cetnarski, Prezes Zarządu Wento.


Największa w Europie elektrownia słoneczna EDP właśnie rozpoczęła pracę


Equinor w Polsce

Oprócz inwestycji odnawialne źródła energii na lądzie, Equinor jest zaangażowany w rozwój trzech morskich farm wiatrowych Bałtyk 1, Bałtyk 2 i Bałtyk 3, które rozwija wspólnie z Polenergią. Equinor dostarcza również gaz ziemny z Norweskiego Szelfu Kontynentalnego do Polski za pośrednictwem Baltic Pipe.

Norweski koncern energetyczny deklaruje chęć poszerzania działalności w Polsce w zakresie odnawialnych źródeł energii.

– Equinor chce być wiarygodnym partnerem energetycznym dla Polski i wspierać jej transformację energetyczną. Budujemy szeroką ofertę energetyczną w kraju, dywersyfikując źródła wytwarzania i dostaw energii – mówi Michał Jerzy Kołodziejczyk, Prezes Zarządu Equinor w Polsce.

Rynek biogazu i biometanu. Czytaj za darmo w internecie!

źródło, zdjęcie: Eqinor

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE