Starania branży o obniżenie stawki VAT na pellet drzewny z 23% na 8% spełzły na niczym. Mimo że w ramach tarczy antyinflacyjnej 2.0 obniżono VAT dla innych paliw. Czy ekologiczny pellet przegra z budżetem państwa, kryzysem i smogiem?

Reklama

Walka o niższy VAT na pellet drzewny toczy się od lat. Jednak kroplą, która przepełniła czarę jest wprowadzenie tzw. „tarczy antyinflacyjnej” (tj. jednogłośnie przyjętej nowelizacji ustawy o podatkach od towarów i usług, jako elementu tarczy antyinflacyjnej 2.0.). Tarcza obniża stawkę VAT na gaz ziemny do zera, a niektórych paliw do 8%. O pellecie drzewnym, coraz popularniejszym paliwie wykorzystywanym w gospodarstwach domowych do celów grzewczych, nie ma mowy.


Zarejestruj się na VII Forum Pelletu


Do Premiera Mateusza Morawieckiego apel w tej sprawie skierowała Polska Rada Pelletu – jedyne w kraju stowarzyszenie zrzeszające jego producentów.

„(…) W świetle wprowadzonych obniżek stawek VAT na paliwa do celów ogrzewania w sektorze komunalno- bytowym branża stowarzyszona w Polskiej Radzie Pelletu z wielkim niepokojem obserwuje brak wsparcia i promocji ze strony jednostek administracji publicznej, w propagowaniu polskich urządzeń grzewczych klasy 5 na biopaliwa stałe, jak również biopaliw stałych w postaci pelletu drzewnego, brykietu drzewnego czy drewna kawałkowego.

Dotychczasowe obniżki podatku VAT w ramach działań antyinflacyjnych dotyczyły jedynie paliw kopalnych (gaz ziemny, węgiel kamienny), natomiast całkowicie pominęły odnawialne źródła energii w postaci biopaliw stałych (np. pellet drzewny, brykiet drzewny, drewno kawałkowe), które od blisko 10 lat się polską specjalnością i hitem eksportowym dla całej Unii Europejskiej.”

– pisze Polska Rada Pelletu do premiera przytaczając jako argumenty do zastosowania obniżki VAT-u nie tylko przykłady opodatkowania pelletu w innych krajach europejskich (Niemcy – 19%), ale także wskazując na liczne korzyści finansowe i środowiskowe wynikające z jego użytkowania.


GDZIE KUPIĆ DOBRY PELLET? SPRAWDŹ NA NASZEJ MAPIE!


W odpowiedzi nadesłanej z Ministerstwa Finansów czytamy:

„Tarcza 2.0 jest kontynuacją podjętych już wcześniej działań w zakresie obniżek podatków w ramach działań antyinflacyjnych, które mają w zamyśle przeciwdziałać trudnej sytuacji gospodarczej i społecznej.

Obowiązujące zatem rozwiązania w zakresie podatku VAT w obecnym kształcie nie obejmują paliw stałych, w tym pelletu drzewnego.

Podkreślić jednak należy, że ww. rozwiązania mającharakter czasowy i wyjątkowy, i związane są z nadzwyczajnymi okolicznościami, które dotyczą wszystkich państw członkowskich UE. (…)”.

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w Magazynie Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Tekst: Beata Klimczak
Zdjęcie: pixabay.com
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE