Dla większości społeczeństwa hasło „ustawa wiatrakowa” budzi automatyczne skojarzenia ze zmniejszeniem odległości turbin od zabudowań mieszkalnych do 500 m. Jednak dokument zawiera także wiele rozwiązań dla biogazu i biometanu. Wejście projektu w życie może zaważyć na powstaniu systemu wsparcia dla instalacji biometanowych powyżej 1 MW.

Reklama

Miłosz Motyka, wiceminister klimatu, w trakcie konferencji prasowej zdradził, kiedy można się spodziewać wejścia w życie nowej legislacji. Chciałby, aby ustawa wiatrakowa weszła w życie po Nowym Roku. Dlatego konieczne jest przyspieszenie prac nad projektem.

Przyspieszenie działań

Propozycja ustawy już powstała, jednak do stworzenia finalnej wersji konieczne jest dopełnienie pewnych kroków.

– To będzie czas, w którym po konsultacjach społecznych i komisjach sejmowych na jesieni, we wrześniu, październiku, listopadzie będziemy w stanie przyjąć w parlamencie tę ustawę i później trafi ona do podpisu Pana prezydenta po całym procesie legislacyjnym – cytuje PAP słowa Motyki.

Wiceminister poinformował o tym 22 sierpnia podczas konferencji prasowej w Piotrkowie Trybunalskim.


Kongres Biogazu


Ponadto przedstawiciel resortu klimatu zapowiedział, że w Rządowym Centrum Legislacyjnym projekt ustawy ma się ukazać we wrześniu.

– Szacujemy, że dzięki nowelizacji, która ma zostać przyjęta jeszcze w tym roku, będziemy mieć w systemie nawet do 6 gigawatów mocy więcej. To pozwoli na obniżenie rachunków i sprawi też, że będziemy mogli oddychać czystym powietrzem. Ponadto to rozwiązanie buduje nowe miejsca pracy, buduje łańcuch dostaw, ale przede wszystkim polski przemysł i firmy same chcą inwestować w tę energię, która jest energią zieloną, pochodzącą z odnawialnych źródeł – mówił Miłosz Motyka.

Nie taka wiatrakowa

Potencjalne wsparcie dla biometanu prawdopodobnie będzie funkcjonować w ramach systemu aukcyjnego. To nie jedyny przepis dotyczący biogazu i biometanu, jaki pojawia się w ustawie. Nowelizacja przyniesie także nowe obowiązki weryfikacyjne oraz określenie zasad funkcjonowania gazociągu bezpośredniego biogazu.

Zdjęcie: Freepik/frimufilms

Źródło: PAP

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE