W trakcie wzrostu i rozwoju indywidualnych systemów grzewczych w Europie opierających się w głównej mierze na gazie ziemnym, oleju opałowym i LPG, nie zabrakło również kotłów na biomasę. Początkowo były to urządzenia pozwalają ce spalać drewno kawałkowe, brykiety i zrębki drzewne. Z czasem pojawiły się konstrukcje na pellet.

Reklama

Urządzenia na pellet

Pellet jako odnawialne źródło energii w postaci sprasowanych pozostałości z produkcji tartacznej zyskał stałe miejsce wśród systemów grzewczych na biomasę. Wygodna opcja automatycznego podawania paliwa w tego typu urządzeniach, łatwość magazynowania i stosunkowo niska cena sprawiły, że z niszowej, produkcja kotłów na pellet przekształciła się w szeroką, stale rosnącą ofertę rynkową. Oprócz wyspecjalizowanych producentów kotłów na pellet, na rynku pojawiły się również firmy, które pierwotnie zajmowały się produkcją innych urządzeń – zasilanych drewnem i paliwami kopalnymi.

GDZIE KUPIĆ DOBRY PELLET? SPRAWDŹ NA NASZEJ MAPIE!

Kotły na pellet już dawno przestały być niszowym rynkiem. Nawet najwięksi producenci kotłów systemowych, jak Viessmann czy Wolf, mają w swojej ofercie systemy ogrzewania pelletem. Nowoczesne kotły na pellet są całkowicie zautomatyzowane, a paliwo podawane jest za pomocą podajnika ślimakowego. Ważne znaczenie ma tu odpowiednia jakość granulatu w celu zapobiegania powstawaniu spieków, które mogą uszkodzić urządzenie.

Pellsmart – kocioł na pellet drzewny 5. klasy z certyfikatem Ecodesign. Dedykowany do ogrzewania domów jednorodzinnych

W celu dojścia do 40% udziału OZE w ciepłownictwie w 2030 r. w Polsce przewiduje się uruchomienie w ciepłownictwie indywidualnym w ciągu następnej dekady ponad 860 tys. nowych kotłów. W zdecydowanej większości wykorzystujących pellet. Jednak obecny trend w tym zakresie jest niezadowalający. A przecież w Krajowym Planie na rzecz Energii i Klimatu na lata 2021-2030 (KPEiK), przekazanym w 2019 r. do Komisji Europejskiej, założono 21-23% udziału OZE w finalnym zużyciu energii brutto do 2030 r. W KPEiK biomasa, obok biogazu, energii geotermalnej i pomp ciepła, została zaliczona do sterowalnych źródeł energii odnawialnej. Z podkreśleniem, że zwiększenie udziału energii z tego surowca jest możliwe zarówno w gospodarstwach domowych, jak i w ciepłownictwie.

Kocioł na pellet Forest z podajnikiem, podłączony do modułu internetowego
i sterowania pogodowego

Polska branża urządzeń grzewczych na biomasę

Polska branża producentów kotłów jest największa w Europie. Urządzenia grzewcze na biomasę eksportujemy do takich państw, jak: Włochy, Belgia, Austria, Niemcy, Francja, kraje skandynawskie i byłego ZSRR.

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w raporcie pelletowym. Pobierz za darmo!

Raport Pellet drzewny w Polsce

Pobierz raport

Wyślij link na adres:

Zaznaczenie pola oznacza wyrażenie zgody na otrzymywanie od Biomass Media Group Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu drogą e-mailową newslettera oraz innych informacji handlowych w celu marketingu bezpośredniego, która jest świadczeniem wzajemnym w zamian za otrzymanie możliwości pobrania określonych treści. Zgoda ta może zostać wycofana w dowolnym momencie poprzez wykorzystanie linku dezaktywacyjnego dostępnego w każdej wiadomości. Więcej informacji na temat przetwarzania Twoich danych znajdziesz w Polityce prywatności [https://magazynbiomasa.pl/polityka-prywatnosci/].

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:


Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Tekst: Adam Nocoń w imieniu Stowarzyszenia Producentów Polskich Urządzeń OZE
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE