Obecnie UE produkuje 3,6 mld m3 biometanu rocznie. Ukraina może zwiększyć tę ilość o 1 mld m3 do 2030 roku. Całkowity potencjał produkcji biometanu na Ukrainie szacowany jest na 9,7 mld m3/rok. Z czego kompleks rolno-przemysłowy może produkować 7,8 mld m3/rok!


Reklama

Biogaz – ukraiński przemysł rolniczy

W ogólnej strukturze produkcji biometanu w UE przemysł rolno-spożywczy stanowi 38%. Liczba ta składa się z pozostałości rolniczych, w tym obornika, resztek pożniwnych i kolejnych upraw.

W niektórych krajach odsetek ten przekracza 80% – we Francji, a nawet 90% – w Danii.

– Około 70% terytorium Ukrainy to grunty rolne. Co oznacza, że ​​możemy stać się jednym z wiodących krajów w produkcji biometanu – uważa szef Ukraińskiej Rady Rolnej (ZAK) i założyciel funduszu charytatywnego SAVEUA Andrij Dykun.

Obliczenie potencjalnej produkcji biometanu przez kompleks rolno-przemysłowy Ukrainy (7,8 mld m3/rok):

Potencjał obejmuje biometan z odpadów i produktów ubocznych kompleksu rolno-przemysłowego – 3,8 mld m3. Z kiszonki z kukurydzy – 2,7 mld m3. A także z pozostałych odpadów zwierzęcych i przemysłu przetwórczego – 1,3 mld m3.

Zdaniem ekspertów całkowity koszt komercyjnego biometanu, biorąc pod uwagę rodzaj surowców do produkcji biogazu, wydajność instalacji oraz koszt logistyki dla konsumenta końcowego, może wahać się od 300 do 1200 euro/1000 m3. Podczas gdy koszt gazu ziemnego w europejskich hubach sięgał czasami 3400 euro/1000 m3.


BIOGAZ W POLSCE – POBIERZ ZA DARMO NASZ RAPORT!


Rozwój rynku biometanu przyczyni się do dekarbonizacji sektora gazowego i zmniejszy zależność od importu kopalnych surowców energetycznych, ale jeszcze bardziej – otworzy eksport do Unii Europejskiej.

Oczywiście na rozwój sektora ma wpływ rosyjska agresja militarna na Ukrainę, która ograniczyła możliwości rozwoju sektora. Mimo wszystkich trudności ukraiński rząd przygotował wszystkie niezbędne ramy prawne, a od października 30 potencjalnych uczestników rynku wystąpiło już o techniczne warunki przyłączenia do sieci gazowej, w tym kilka gospodarstw rolnych.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Zdjęcie: pixabay.com
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE