Eksperci rynków paliw i rolnego szacują, że Ukraina jest w stanie produkować nawet 1 mld m3 biometanu już w najbliższych latach. Przy wsparciu Europejskiego Banku Inwestycyjnego w zakresie rozbudowy instalacji oraz krajów sąsiadujących w zakresie przesyłu biogazu okazać się może, że Ukraina awansuje na głównego dostawcę biometanu do UE, dorównując Niemcom, którzy osiągnęli 1 mld m3 już w 2020 roku.
BIOGAZ W POLSCE – POBIERZ ZA DARMO NASZ RAPORT!
Rosyjska agresja na Ukrainę oraz kryzys energetyczny unaoczniły Unii Europejskiej konieczność dekarbonizacji rynku gazu i umocnienia niezależności energetycznej. W związku z tym, że UE wyznaczyła sobie ambitne cele, aby do 2050 roku kraje członkowskie stały się neutralne klimatycznie, poszukiwanie alternatywnych źródeł energii, które mogą uzupełnić, a w końcu zastąpić paliwa kopalne, jest bardziej krytyczne niż kiedykolwiek. Jednym z takich zasobów o niewykorzystanym potencjale jest biometan, a w tym kontekście Ukraina jawi się jako game changer. Posiadając rozległe tereny rolnicze i strategiczne położenie geograficzne kraj ma wyjątkową pozycję, by stać się kluczowym graczem w obszarze biometanu na Starym Kontynencie.
Ukraińska rewolucja biometanowa
Ukraina ma znaczący potencjał dla rozwoju rynku biopaliw i może produkować do 9,7 mld m3 biometanu rocznie (wg danych Bioenergy Association). W 2022 roku spółka Czernihiwgaz, należąca do holdingu rolniczego Gals Agro, zakończyła prace techniczne nad podłączeniem do sieci pierwszej biometanowni na Ukrainie. Budowa gazociągu o długości 800 m pozwala Gals Agro przesyłać do sieci dystrybucyjnej 330 m3 biometanu na godzinę w regionie czernihowskim. Spółka planuje wybudować kolejny 8-kilometrowy gazociąg, aby zwiększyć przepustowość transportu biometanu do 1100 m3 na godzinę.
W pierwszej połowie 2023 roku Regionalna Spółka Gazownicza (ang. Regional Gas Company) podłączy drugą biometanownię do sieci dystrybucyjnej w środkowo-zachodniej Ukrainie. Wzdłuż niej zostanie dostarczone 2500 m3 biometanu na godzinę, co daje prawie 18 mln m3 rocznie.
Ukraińskie prawo biometanowe
21 października 2021 r. Parlament Ukrainy przyjął ustawę „O zmianach niektórych aktów prawnych Ukrainy dotyczących rozwoju produkcji biometanu” (ukr. Проект Закону про внесення змін до Закону України „Про альтернативні види палива” щодо розвитку виробництва біометану, dalej: ustawa).
Wprowadza ona do ukraińskiego porządku prawnego nowe przepisy dotyczące biometanu. Został on zdefiniowany jako biogaz, który spełnia właściwości fizyczne i techniczne właściwe dla gazu ziemnego, umożliwiające jego wprowadzenie do systemu przesyłowego i dystrybucyjnego gazowego lub wykorzystanie jako paliwa silnikowego.
Wprowadzone zostały ramowe regulacje dotyczące funkcjonowania rejestru biometanu – zawiera on informacje dotyczące m.in. ilości biometanu wtłoczonego do systemów gazowych, źródła pochodzenia, dane indentyfikacyjne wytwórcy.
To tylko fragment artykułu. Całym przeczytasz w Magazynie Biomasa. W internecie za darmo:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
Tekst: Bartłomiej Kupiec
Zdjęcie: pixabay.com
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE