Jak będzie wyglądała przyszłość zarządzania emisjami w Polsce? Wiele zależy od tego, jaki ostateczny kształt otrzyma dedykowany temu obszarowi dokument strategiczny. Jest on efektem współpracy Akademii Górniczo-Hutniczej oraz Fundacji WiseEuropa w ramach projektu CCUS.pl. Do 22 grudnia można zgłaszać swoje uwagi do tego projektu.
Dokument strategiczny wytycza kierunek dla wychwytu, utylizacji i składowania dwutlenku węgla (CCUS). Opracowanie jest ukierunkowane na 2040 r., ale uwzględnia perspektywę do 2050 r.
Zarządzanie emisjami w wyznaczonych ramach
W dokumencie strategicznym zawarto m.in.:
- Cele dla wdrożenia CCS w przemyśle,
- Rolę CCS w energetyce,
- Potencjał dla wsparcia rozwoju sektora wodorowego,
- Wskazania dla rozwoju niezbędnej infrastruktury,
- Oczekiwania w zakresie otoczenia legislacyjnego.
Czytaj też: Polsko-Duński Okrągły Stół Energetyczny. Co z zieloną transformacją?
Autorzy określili wymagania w zakresie prawa, finansowania i innych obszarów, co jest konieczne do urzeczywistnienia inwestycji w CCUS. Ponadto – wskazali, jaki może być efekt wdrożenia tej technologii. Zarówno pod kątem środowiskowym, jak i generowania ujemnych emisji CO2.
– Technologie CCUS stanowią kluczowy element transformacji energetycznej, wspierając redukcję emisji CO₂ w przemyśle i energetyce oraz umożliwiając osiągnięcie neutralności klimatycznej – czytamy w komunikacie dotyczącym prekonsultacji, który pojawił się na stronie CCUS.pl
Szczegóły dotyczące prekonsultacji
Efektem konsultacji ma zostać zebranie opinii interesariuszy, uwzględnienie różnorodnych perspektyw i wypracowanie najlepszych rozwiązań wspierających rozwój technologii CCUS. Wszelkie uwagi zostaną uwzględnione przy opracowywaniu ostatecznej wersji dokumentu.
Czytaj też: Unia od 2025 r. uruchomi odrębną politykę dla usuwania dwutlenku węgla. Co zawiera?
Prekonsultacje potrwają od 9 do 22 grudnia 2024. Aby wziąć w nich udział, należy wypełnić formularz udostępniony na stronie klastra CCUS.pl.
Biomasa i paliwa alternatywne. Czytaj w internecie
Zdjęcie: Shuttertock
Źródło: CCUS.pl
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE