Carbon Removal Certification Framework (CRCF) to pakiet rozwiązań, które mają usunąć wyemitowane już gazy cieplarniane i spowolnić postępujące zmiany klimatyczne. Rozwiązania są dedykowane dla istniejących już emisji, a nie unikania kolejnych, ponieważ to zostało już przewidziane w innych politykach unijnych. Jak UE chce osiągnąć ten cel?
10 kwietnia br. Parlament Europejski zatwierdził ramy certyfikacji CRCF, tym samym ustanawiając ramy ilościowego określania i rozliczania usuniętych emisji gazów cieplarnianych. Ma się to odbywać na zasadzie stałej sekwestracji w roślinach, glebie czy formacjach geologicznych.
Główne założenia CRCF
– CRCF wchodzi w życie od 2025 r. – mówił Ennio Prizzi, Senior Policy Officer w Bioenergy Europe podczas 6. Konferencji Biomasa i Paliwa Alternatywne w Ciepłownictwie.
Ponadto – to w tym roku mają zostać opracowane ostateczne schematy certyfikacyjne. Już w 2026 r. ma zostać przeprowadzona certyfikacja pierwszych jednostek.
Usuwanie wyemitowanego już CO2 to z pewnością zadanie o innej specyfice niż wdrażanie rozwiązań ograniczających jego dalsze uwalnianie. Rami unijnej polityki zakładają, że będzie to oparte na:
- przyspieszeniu wdrażania weryfikowalnych, wysokiej jakości metod usuwania dwutlenku węgla,
- przeciwdziałaniu greenwashingowi, skupieniu na budowaniu zaufania i koncentrowaniu na sprawdzonych rozwiązaniach,
- zachęcaniu przemysłu, rolnictwa i leśnictwa do efektywnego usuwania węgla,
- zapewnianiu UE dostępu do narzędzi oceny jakościowej, a także monitoringu i weryfikacji,
- stymulowaniu szerokiego wachlarza opcji finansowania w ramach sektora prywatnego i publicznego.
Te działania będą generować tzw. kredyty węglowe, które później mogą być odsprzedawane energochłonnym przedsiębiorstwom. W ten sposób obniżą one swoje wydatki związane z kosztami emisji dwutlenku węgla. To metoda uzyskiwania przychodu z technologii usuwających emisje.
Rozwiązania zawarte w CRCF korespondują z istniejącymi politykami unijnymi i nie będą tworzyły dodatkowych wymogów. Przykładowo nadal to dyrektywa RED III będzie określać to, jaka biomasa jest zrównoważona.
Jak usuwać węgiel?
Pierwszy raport „Carbon capture w Polsce” – już wkrótce na rynku
Za działania dążące do usuwania CO2 uznane zostaną:
- sekwestracja węgla w glebach rolnych i leśnych,
- przechowywanie w produktach (np. roślinach),
- technologicznie usuwanie dwutlenku węgla, również bezpośrednio z powietrza (np. za pomocą technologii DAC, BECCS).
Wdrożenie CRCF może okazać się przełomowe szczególnie dla technologii Carbon Capture, która dotąd była bardzo droga, a jednocześnie nie gwarantowała przychodów. To sprawiało, że mogła być nieopłacalna, ale nowe warunki polityczne potencjalnie zmienią ten stan rzeczy.
Biomasa i paliwa alternatywne. Czytaj w internecie
Zdjęcie: Shutterstock
Źródło: Institute for Agriculture & Trade Policy
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE