Transgraniczny handel biometanem? Na drodze do prawdziwie zintegrowanego rynku biometanu w Europie stoi jeszcze wiele wyzwań. Przykład węgierskiego miasta Kaposvár, w którym to zrealizowano jeden z pierwszych wschodnioeuropejskich projektów biometanowych pokazuje jednak, że produkcja biometanu bez dotacji rządowych jest możliwa.
BIOGAZ W POLSCE – POBIERZ ZA DARMO NASZ RAPORT!
Europa, jako ogromny rynek dla biometanu
W Europie istnieją obecnie 992 instalacje biometanowe, z których ponad 200 znajduje się w Niemczech. Jednak takie kraje jak Francja, Dania, Holandia czy Włochy również wyznaczyły sobie ambitne cele i szybko nadrabiają zaległości.
Do 2030 roku prawdopodobne jest dalsze przyspieszenie tego trendu. A to ze względu na nowe cele wyznaczone przez Komisję Europejską w planie REPowerEU:
- szybkie zmniejszenie uzależnienia od rosyjskich paliw kopalnych;
- przyspieszenie transformacji ekologicznej.
Plan ten przewiduje europejską produkcję 35 mld m³ biometanu do 2030 roku. Co stanowi prawie 12-krotność obecnej produkcji (wg Bioenergy Europe, 2022).
Ogromne zapotrzebowanie tkwi w sektorze paliwowym. Wielka Brytania, Szwecja, Holandia i Włochy są już bardzo zaawansowane w zakresie pojazdów napędzanych gazem ziemnym. Niezbędna infrastruktura CNG i LNG dla biometanu już istnieje i będzie rozwijana.
BIOGAZ W POLSCE – POBIERZ ZA DARMO NASZ RAPORT!
Podsumowując, europejski rynek biometanu to wciąż śpiący olbrzym. Jeśli Europa osiągnęłaby taką samą intensywność wykorzystania biometanu, jaką w ostatnich latach wykazały Niemcy, to do 2030 roku wielkość europejskiego rynku biometanu mogłaby wzrosnąć do 340 TWh lub nawet więcej (wg European Biogas Association – EBA, 2021).
W zakresie produkcji szczególnie interesującymi rynkami są kraje Europy Wschodniej. Kraje z dobrze rozwiniętą infrastrukturą gazu ziemnego, ogromną przestrzenią rolniczą, niewykorzystanym potencjałem odpadów i pozostałości surowcowych. Łącząc to z popytem w Europie Zachodniej i budzącym się lokalnym wykorzystaniem, umożliwia to efektywne i bardzo atrakcyjne modele biznesowe w skali międzynarodowej.
Przykład Kaposvára
Realizacja pomysłu pójścia na „Wschód” w zakresie produkcji i na „Zachód” w zakresie marketingu biometanu było tym, co zainspirowało jeden z pionierskich międzynarodowych projektów biometanowych w Kaposvár na Węgrzech.
To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w Magazynie Biomasa. W internecie za darmo:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!