Tauron zainwestuje w famy fotowoltaiczne i wiatrowe. Planuje wybudować do 2025 roku farmy o mocy 1200 MW. Inwestycje będą mogły uzyskać finansowanie od PFR w kwocie co najmniej 50 milionów złotych każda.

Polski Fundusz Rozwoju i Tauron zainicjowali wspólne działania w zakresie inwestycji w odnawialne źródła energii. W ramach programu  PFR Green Hub powstaną lądowe farmy wiatrowe i farmy fotowoltaiczne.

Reklama

-Nawiązana współpraca z Polskim Funduszem Rozwoju to istotny krok w zapewnieniu elastycznego finansowania Zielonego Zwrotu TAURONA. W ramach tej strategii tylko do 2025 roku planujemy inwestycje w farmy wiatrowe i farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 1200 MW. W ubiegłym roku nabyliśmy już farmy wiatrowe o mocy 180 MW, a aktualnie szukamy nowych możliwości akwizycyjnych, równocześnie rozwijając własne projekty budowy nowych mocy w OZE – mówi Filip Grzegorczyk, prezes TAURON Polska Energia.

Inwestycje Taurona w OZE będą mogły uzyskać finansowanie od PFR – co najmniej 50 milionów złotych każda.

-Działania na rzecz gospodarki niskoemisyjnej są częścią strategii Polskiego Funduszu Rozwoju. Dlatego stworzyliśmy program PFR Green Hub dedykowany inwestycjom i wsparciu polskich innowacji w obszarze odnawialnych źródeł energii. Nawiązaliśmy współpracę z Tauronem, aby połączyć nasze kompetencje i poprzez wspólne inwestycje zwiększyć udział OZE w polskim miksie energetycznym. Koinwestycje z Tauronem to tylko jeden z elementów programu PFR Green Hub, w którym będziemy realizować szereg innych projektów w kierunku niskoemisyjności – Paweł Borys, prezes PFR.

Zgodnie z porozumieniem szczegółowe warunki finansowania kolejnych projektów będą ustalane oddzielnie.

Współpraca z PFR to kolejna inicjatywa Taurona służąca zapewnieniu Grupie środków na realizację celów Zielonego Zwrotu. W grudniu 2019 r. Tauron podpisał umowę kredytową z bankiem Intesa Sanpaolo na finansowanie wydatków związanych m.in. z energetyką odnawialną. Kwota kredytu udzielonego na pięć lat wynosi 750 mln zł.

Sfinansowaniu transformacji Tauron służy też planowana emisja obligacji o wartości do 2 mld zł.

Realizowany od czerwca 2019 r. Zielony Zwrot Taurona, przewiduje zwiększenie do 65 proc. udziału źródeł nisko- i zeroemisyjnych miksie wytwórczym Grupy w perspektywie 2030 roku.

Pierwszą znaczącą inwestycją wpisującą się w Zielony Zwrot był zakup  we wrześniu 2019 r. pięciu farm wiatrowych o łącznej mocy 180 MW. Tym samym Grupa niemal podwoiła moc swoich elektrowni wiatrowych. Aktualnie Grupa dysponuje dziewięcioma farmami w województwach: pomorskim, zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim, mazowieckim, wielkopolskim, opolskim i warmińsko-mazurskim, gdzie energię elektryczną wytwarzają 182 turbiny wiatrowe o łącznej mocy 380,75 MW.

TAURON prowadzi obecnie program budowy farm fotowoltaicznych na niewykorzystanych gospodarczo terenach. Obecnie program jest na etapie przygotowywania, w tym uzyskiwania niezbędnych decyzji administracyjnych. Obejmuje on pięć lokalizacji, a potencjał każdej z farm jest silnie uzależniony od uwarunkowań lokalizacyjnych, co rzutuje na wielkość mocy instalacji. Inwestycje są rozwijane na obszarach noszących ślady działalności przemysłowej – tereny po byłych elektrowniach oraz składowiska odpadów paleniskowych. Dzięki programowi, te miejsca mają szansę być ponownie wykorzystywane i zrekultywowane.

Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj Magazyn Biomasa. ZA DARMO! Sprawdź:

Całe wydanie znajdziesz też tutaj. Dlatego kliknij i sprawdź!

Źródło: PFR
Zdjęcie: pixabay
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE