Już niedługo w stolicy województwa Wielkopolskiego możliwe będzie tankowanie wodoru. To dopiero początek dalekosiężnych planów PKN Orlen, bo stacje mają powstać nie tylko w Polsce, ale też na terenie dwóch innych państw.

Reklama

Poznań kolebką wodoru spod szyldu Orlenu

– Stacja tankowania wodoru przy ul. Warszawskiej w Poznaniu będzie ogólnodostępna dla kierowców w ciągu kilku najbliższych tygodni. Na obiekcie, który jest obecnie na końcowym etapie rozruchu technologicznego, trwają ostatnie testy tankowania pojazdów wodorowych. Wszystkie procedury rozruchowe prowadzone są z najwyższą starannością, co ma wpływ na czas ich realizacji – informuje zespół prasowy spółki Orlen S.A.

Stacja w Poznaniu jest jednym z największych obiektów tego typu w Europie. Pojemność magazynowa stacji zapewni pełną obsługę floty autobusów MPK Poznań (docelowo do 34 autobusów) oraz umożliwi tankowanie innych typów pojazdów zasilanych sprężonym wodorem jak pojazdy osobowe i ciężarowe. Na stacji będą dostępne trzy dystrybutory: dwa o ciśnieniu 350 bar przeznaczone do tankowania autobusów i pojazdów ciężarowych i jeden o ciśnieniu 700 bar –  dla pojazdów osobowych. Tankowanie autobusu nie powinno potrwać dłużej niż 20-25 minut. Pojazd osobowy zatankuje 5 kg wodoru w 3 minuty.


Czytaj też: Co czeka polski sektor energetyczny? Programy partii, które zdobyły większość


Stacja w Poznaniu będzie pierwszą ogólnodostępną stacją wodorową ORLEN w Polsce. Od czerwca ubiegłego roku stacja tankowania wodorem działa w Krakowie, jednak jest ona przeznaczona wyłącznie do obsługi autobusów komunikacji miejskiej.

– Kolejną stacją wodorową, która zostanie uruchomiona jeszcze w tym roku jest stacja w Katowicach. Prace na tym obiekcie są obecnie na etapie montażu urządzeń ciśnieniowych do dystrybucji wodoru – podaje zespół prasowy.

Gdzie jeszcze możliwe będzie tankowanie wodoru?

– Kolejne stacje wodorowe ORLEN planowane są w Bielsku-Białej, Gorzowie Wielkopolskim, Wałbrzychu, Krakowie, Włocławku, Gdyni, Pile i Warszawie. Grupa ORLEN w planach wodorowych nie ogranicza się wyłącznie do Polski. W Czechach wodór można już zatankować na stacjach ORLEN Benzina w Pradze i Litvinovie. W ciągu najbliższych 7 lat sieć Grupy ORLEN będzie obejmowała ponad 100 stacji tankowania wodoru. Zgodnie ze strategią, do 2030 roku w Polsce powstanie ich 57, na Słowacji 26, a w Czechach 28 – komunikują rzecznicy prasowi spółki.


Czytaj też: Druga w Polsce ogólnodostępna stacja tankowania wodoru już działa


Wybór lokalizacji dla stacji wodorowych jest w pierwszej kolejności uzależniony od zawarcia stosownych porozumień z samorządami lokalnymi, zainteresowanymi rozwojem zeroemisyjnego transportu publicznego. Istotnym kryterium jest również odległość potencjalnych stacji od Transeuropejskiej Sieci Transportowej TEN-T (sieć wytyczona przez UE zakładająca koordynację oraz zapewnienie spójności i komplementarności inwestycji infrastrukturalnych) i węzłów miejskich, a także spełnienie przez daną lokalizację wymogów wynikających z rozporządzenia o infrastrukturze paliw alternatywnych (AFIR).

Rynek biogazu i biometanu. Czytaj za darmo w internecie!

Zdjęcie: archiwum Magazynu Biomasa

Źródło: Orlen

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE