Szwedzki rząd ogłosił długofalowy plan inwestycji dotyczących produkcji biogazu. Zintensyfikowanie działań w tym zakresie ma między innymi związek z sytuacją geopolityczną i planem Komisji Europejskiej REPowerEU, który zakłada zmniejszenie zależności krajów UE do importu gazu z Rosji.

Rząd Szwecji wesprze produkcję biogazu

„Obecna sytuacja pokazuje potrzebę przyspieszonej transformacji energetycznej i stopniowej rezygnacji z paliw kopalnych, częściowo w celu zmniejszenia zapotrzebowania na import paliw kopalnych z Rosji, częściowo ze względu na klimat” – powiedział minister ds. cyfryzacji energetycznej Khashayar Farmanbar.

W świetle nowych rozporządzeń rząd Szwecji wesprze produkcję biogazu. Według szacunków program wsparcia może znacznie wpłynąć na sektor biogazu, co w dłuższej perspektywie może zminimalizować zależność Szwecji od importu gazu ziemnego. Lokalni wytwórcy mają szansę na dotację w wysokości do 30 ore (0,02 EUR) za kWh, jeśli biogaz zostanie uszlachetniony do tej samej jakości, co gaz ziemny. Z kolei skroplony biogaz może otrzymać dodatkowo 15 ore (0,01 EUR) za kWh.

Reklama

Czytaj też: OZE uniezależni nas od Rosji? Europejski plan REPowerEU


 47,9 mln EUR rocznie na biogaz

W budżecie na 2022 rok na wsparcie sektora biogazu i wzmocnienie konkurencyjności producentów przeznaczono 500 mln SEK (47,9 mln EUR). Plany na kolejne dwa lata są jeszcze bardziej ambitne. Według wstępnych założeń w najbliższej przyszłości możliwe jest zwiększenie puli dotacji na ten cel 700 mln SEK (67 mln EUR) rocznie. Inwestycja mogłaby potrwać do 2040 roku.

„Bardzo się cieszymy, że rząd realizuje teraz tę inwestycję. Dzięki zwiększonej produkcji i wykorzystaniu biogazu budujemy szwedzkie bezpieczeństwo dostaw, jednocześnie przyczyniając się do realizacji celów klimatycznych i środowiskowych” – skomentowała Maria Malmkvist, prezes organizacji przemysłu biogazowego Energigas Sweden.

Biogaz uniezależni Szwecję od importu gazu?

Maria Malmkvist podkreśliła jednocześnie znaczenie rządowych działań dla rynku biogazu i zbieżność szwedzkiego planu z projektem REPowerEU:

„Widzimy zwiększone zainteresowanie wykorzystaniem biogazu, a także inwestowaniem w produkcję biogazu. Inwestycja rządu będzie miała duże znaczenie dla rozwoju szwedzkiego rynku biogazu. Rozwój produkcji biogazu jest również całkowicie zgodny z planem Komisji Europejskiej REPowerEU , w którym zwiększona produkcja biogazu została uznana za ważny środek stopniowego wycofywania się z uzależnienia od rosyjskiego gazu”.

Rynek biogazu i biometanu:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: bioenergy-news.com

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE