Systemy ruchomych podłóg od wielu lat są szeroko wykorzystywane na całym świecie. Służą do odbioru, przechowywania i dozowania materiałów sypkich.

W Polsce ruchome podłogi znane są głównie z zastosowania w naczepach takich producentów jak belgijska firma STAS – lider na polskim rynku naczep. Łódzka firma PTM Polska, która od 13 lat jest dilerem naczep m.in. marki STAS, wykorzystała swoje wieloletnie doświadczenie z naczepami MF (ang. moving floor) i odpowiadając na zapotrzebowanie rynku, wprowadziła do Polski również stacjonarne zastosowanie ruchomych podłóg.

Reklama

Systemy ruchomych podłóg

Pierwsze systemy stacjonarnych ruchomych podłóg PTM dostarczył już w 2011 r. Od tego czasu w polskich firmach zainstalowano ponad 50 takich systemów. Głównym odbiorcą są przedsiębiorstwa z branż komunalnej i recyklingowej. Zaimplementowanie ruchomych podłóg w tych zakładach pozwoliło zautomatyzować procesy związane z odbiorem oraz dozowaniem odpadów/surowców, co przełożyło się na zaoszczędzenie setek etatów. Ilość działających w naszym kraju systemów pozwala stwierdzić z całą pewnością, że potwierdziły one swoje zalety również w polskich realiach.

Zastosowanie stacjonarnych ruchomych podłóg nie ogranicza się tylko do branży odpadowej. Systemy te są przeznaczone do pracy z każdym ładunkiem sypkim, np. z trocinami lub zrębkami oraz kompostem czy torfem.

Czy jednak stacjonarne systemy Walking Floor cieszą się zainteresowaniem branży drzewnej? Oczywiście, że tak! Jaką zatem pełnią funkcję? Gdzie są wykorzystywane?

Zastosowanie ruchomych podłóg

Jednym z możliwych zastosowań ruchomych podłóg jest ich wykorzystanie przy odbiorze towaru. Ruchome podłogi są doskonałym buforem przy rozładunku towaru z naczepy i/lub kontenera. Pozwalają na bardzo szybki wyładunek całego towaru, dzięki czemu pojazdy i kierowcy nie są wstrzymywani postojami i utrzymywaniem magazynu na kołach. Co więcej, towar zgromadzony w buforze WF jest w sposób automatyczny podawany dalej przez system ruchomej podłogi w określonym tempie oraz zgodnie z zapotrzebowaniem linii odbiorczej. Do obsługi ładunku nie ma potrzeby używania drogiej w zakupie i eksploatacji ładowarki, która wymaga ciągłej pracy operatora.

Przykładem takiego zastosowania, może być zakład produkcji pelletu u jednego z zagranicznych klientów, gdzie został zainstalowany jeden z najciekawszych rodzajów systemów WF. Umozliwia on wjazd całego pojazdu (DMC 40t) na powierzchnie listew. Rozładunek następuje w hali, której podłogę stanowi właśnie system WF. Ładunek jest zabezpieczony od wpływu czynników atmosferycznych, ale także, co bardzo ważne, nie ma kontaktu bezpośrednio z ziemią. Takie zastosowanie ruchomej podłogi pozwala zgromadzić i przesuwać olbrzymie ilości materiału.

Inny rodzaj rozładowczego bufora WF możemy spotkać w jednej z firm produkujących pellet w Polsce na Pomorzu Zachodnim. Dział konstrukcyjny PTM Polska zaprojektował bufor dostosowany do oczekiwań i możliwości tego klienta. Taki bufor ma pojemność około 160 m3, co spokojnie pozwala przyjąć ładunek z całej naczepy MF, czyli ok. 92 m3. Cały rozładunek trwa mniej niż 20 min, po czym kierowca może ruszać po kolejną dostawę, a bufor sam podaje ładunek z zadaną prędkością na linię produkcyjną.


Konferencja Biomasa i paliwa alternatywne w ciepłownictwie – sprawdź!


Kontenery hakowe

Systemy ruchomych podłóg sprawdzają się również doskonale w koszach zasypowych, gdzie zbierany jest towar np. przed podaniem go do suszarni. Wykorzystywane są także kontenery hakowe wg normy DIN z systemami ruchomych podłóg oraz kontenery morskie ISO.

Podsumowując, stacjonarne ruchome podłogi sprawdzają się w każdym miejscu, gdzie trzeba zbuforować większą ilość ładunku sypkiego (od kilkudziesięciu m3 do nawet 1500 m3), a następnie zgromadzony ładunek w sposób automatyczny, z ustaloną prędkością przetransportować stacjonarnie dalej.

Wszystkie cechy ruchomych podłóg:

  • wysoka niezawodność,
  • niskie koszty eksploatacji,
  • długotrwałe, praktycznie bezobsługowe działanie, znane od lat z zastosowań w naczepach czy rozwiązaniach stacjonarnych dla branży komunalnej sprawiają, że ruchome podłogi znajdują zastosowanie również w przemyśle drzewnym lub pieczarkarskim, a ich popularność stale rośnie, głównie z uwagi na rosnące koszty pracy. Firma PTM Polska zajmuje się kompleksowo analizą potrzeb, zbudowaniem modelu technicznego i finansowego inwestycji tak, aby wspólnie z Klientami ocenić efektywność i okres zwrotu, który zależnie od instalacji wynosi od 2 do 3 lat.

PTM Polska Sp.z o.o.
ul. Zgierska 250/252, 91-364 Łódź
tel.: +48 600 602 001
www.ptmpolska.pl

Biomasa i paliwa alternatywne

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE