Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad wdrożeniem systemu kaucyjnego w Polsce. Krokiem, który przybliży wprowadzenie nowych przepisów są trwające właśnie konsultacje społeczne projektu nowelizacji ustaw o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz o odpadach. Branża postuluje o włączenie do systemu metalowych puszek.
Powszechny bezparagonowy system kaucyjny
Założeniem resortu jest stworzenie powszechnego bezparagonowego systemu kaucyjnego, który byłby dobrowolny dla firm wprowadzających napoje na rynek. Jak poinformował PAP wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba, konsultowany system kaucyjny mógłby zostać rozszerzony o metalowe puszki oraz jednorazowe butelki szklane.
-Projekt konsultujemy bardzo szeroko. To jedne z największych konsultacji jakie prowadzi resort. W debacie na temat systemu kaucyjnego uczestniczą tysiące podmiotów, które reprezentują szeroki wachlarz interesariuszy, przedstawicieli branży. Większość generalnie jest pozytywnie nastawiona do tego projektu. Uwagi, które się pojawiają są wynikiem specyfiki poszczególnych uczestników rynku. Na pewno głównym celem jaki przyświeca ministerstwu jest stworzenie powszechnego, bezparagonowego systemu kaucyjnego” – przekazał wiceminister Jacek Ozdoba.
Co z puszkami?
Zaproponowany przez ministerstwo system miałby objąć jedynie butelki jednorazowego użytku z tworzywa sztucznego na napoje o pojemności do 3 l oraz butelki szklane wielokrotnego użytku na napoje o pojemności do 1,5 l. Jednak w trakcie konsultacji społecznych pojawiły się postulaty o włączenie do sytemu kaucyjnego także metalowych puszek.
– Wydaje się zasadne rozszerzenie systemu o puszki, ale to jeszcze wymaga analiz i debaty. Konsultacje jeszcze trwają, więc nie mogę tego zadeklarować na 100 proc. – powiedział Polskiej Agencji Prasowej wiceminister Ozdoba.
Czytaj też: Przepisy za rok, system kaucyjny za trzy lata
System kaucyjny – nie ma obowiązku, jest opłata produktowa
Zgodnie z pierwotnym założeniem, firmy nie będą objęte obowiązkiem udziału w systemie kaucyjnym. Niemniej jednak ci, którzy nie przystąpią do systemu, będą płacić opłatę produktową za wprowadzenie na rynek opakowań. W tym zakresie według wiceministra nic się nie zmieni i resort utrzyma dobrowolność uczestnictwa w systemie oraz opłatę produktową.
Zaproponowane przez ministerstwo rozwiązanie zakłada obowiązkowy udział jednostek handlowych o powierzchni powyżej 100 m kw. W przypadku mniejszych sklepów, przystąpienie do programu będzie dobrowolne. Wszystkie punkty sprzedaży będą musiały jednak pobierać kaucję.
Zgodnie z ministerialnym projektem przystąpienie do systemu wymaga stosownego zezwolenia uzyskiwanego na podstawie wniosku składanego nie później niż 6 miesięcy przed planowanym uruchomieniem. Udział w systemie nakłada na firmę obowiązek składania rocznych raportów z funkcjonowania systemu.
Przepisy od 2023 roku
Projektowane przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2023 roku. Propozycja przewiduje jednak, że wprowadzający opakowania na rynek zostaną zobowiązani do utworzenia systemu kaucyjnego nie później niż 24 miesiące po wejściu w życie ustawy – najpóźniej więc do końca 2024 r.
Magazyn Biomasa. Sprawdź poniżej:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
źródło: PAP