Dziś Światowy Dzień Ziemi pod hasłem “Przywróć naszą Ziemię”. Nie mamy Planety B. Najwyższy czas to sobie uzmysłowić i zacząć działać. Nie tylko dzisiaj, by oddać hołd Matce Naturze, ale przede wszystkim na co dzień.


Reklama

Trudno uwierzyć, że jeszcze niedawno osoby, które 22 kwietnia społecznie zbierały śmieci postrzegane były jako… dziwne. Dziś już nikt tak o nich nie myśli, a do przeróżnych akcji na rzecz planety włączają się rządy państw, organizacje międzynarodowe, celebryci i zwykli obywatele Ziemi.

Warto w tym dniu przypomnieć, że statystyczny mieszkaniec Polski produkuje ok. 332 kg śmieci rocznie (dane GUS za 2020 r.) Ponad dwa razy więcej od nas śmieci produkują np. Duńczycy. Przeciętny Europejczyk jest odpowiedzialny za produkcję ponad pół tony śmieci!

Polska znalazła się w tym rankingu na jednym z ostatnich miejsc. I ta obecność “w ogonie” producentów śmieci jest chyba jedyną, która powinna nas cieszyć.

Jeśli chodzi o zanieczyszczanie środowiska naturalnego mamy swoje niechlubne rekordy. Wg WHO na 100 europejskich miast o największym zanieczyszczeniu powietrza aż 29 z nich to polskie ośrodki.

Dziś, 22 kwietnia 2021 r., stan powietrza w całej Polsce jest bardzo dobry do umiarkowanego. Mapa kraju na stronie internetowej GIOŚ jest zielona.

Życzmy sobie wszyscy, by była taka codziennie!

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:


Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE