Wymiana kopciucha na efektywne źródło ciepła, ocieplenie domu oraz podłączenie budynku do sieci ciepłowniczej lub gazowej – na te cele właściciele domów jednorodzinnych mogą przeznaczyć dotacje otrzymane w ramach programu „Stop Smog”. Do projektu  NFOŚiGW dołączyły kolejne miasta.

Reklama

Nowe samorządy w programie „Stop Smog”

Warszawa, Lesznowola, Czarny Dunajec, Kalwaria Zebrzydowska to kolejne samorządy, które podpisały z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej porozumienia w sprawie współfinansowania przedsięwzięć antysmogowych w ramach programu „Stop Smog”.

Celem przedsięwzięcia jest zapewnienie samorządom współfinansowania inwestycji pozwalających na zmniejszenie zapotrzebowania na energię potrzebną do ogrzewania budynków mieszkalnych jednorodzinnych i podgrzewania wody użytkowej oraz ograniczenie zużycia energii końcowej.

698 mln zł w ramach programu „Stop Smog”

Na realizację rządowego programu “Stop Smog” realizowanego w latach 2019-2024 NFOŚiGW wyasygnuje kwotę do 698 mln zł. Jest to wsparcie przeznaczone dla gmin położonych na obszarach, gdzie obowiązuje tzw. uchwała antysmogowa. Za pośrednictwem gmin o dofinansowanie o wartości nawet do 53 tys. zł mogą wnioskować osoby najuboższe – właściciele domów jednorodzinnych. Dotacja może zostać przeznaczona na takie inwestycje jak wymiana tzw. kopciucha na nowoczesne, efektywne źródło ciepła, ocieplenie domu oraz podłączenie budynku do sieci ciepłowniczej lub gazowej.


Czytaj też: Dla kogo 16 milionów? Wyniki rankingu gmin w programie „Czyste Powietrze”


– Aż 83% gmin już w tej chwili wspólnie z nami buduje koalicję antysmogową, działając w ramach programu Czyste Powietrze. Dobrze, że kolejne gminy i miasta dołączają do programu Stop  Smog – ważnej inicjatywy, uzupełniającej ofertę programu Czyste Powietrze – mówi Paweł Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Kto może ubiegać się o dotację?

O dotacje na likwidację lub wymianę źródeł ciepła na niskoemisyjne oraz termomodernizację w jednorodzinnych budynkach mieszkalnych osób najmniej zamożnych (tj. osiągających dochód w wysokości do 125 % najniższej emerytury na osobę w gospodarstwach wieloosobowych i do 175 % najniższej emerytury w gospodarstwach jednoosobowych), a także podłączenie do sieci ciepłowniczej lub gazowej mogą starać się: gminy, związki międzygminne, powiaty, a także związek metropolitalny w województwie śląskim.

Samorządy w programie „Stop Smog” mogą uzyskać do 70% dofinansowania kosztów inwestycji z Funduszu Termomodernizacji i Remontów, zaś pozostałe 30% stanowi wkład własny. Dzięki temu mieszkańcy gmin mogą otrzymać dotację do 100% kosztów przedsięwzięcia.

Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: NFOŚiGW

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE