Staje ładowania samochodów są niezwykle potrzebne! W Polsce jeździ obecnie niespełna 6 tys. samochodów całkowicie elektrycznych oraz hybryd typu plug-in. To wciąż niewiele. Jednym z elementów, który może przyczynić się do popularyzacji e-samochodów, jest zwiększenie liczby punktów ładowania pojazdów.

Jeden z mieszkańców Poznania poskarżył się ostatnio na portalu społecznościowym, że jego syn, który przyjechał autem z Norwegii, nie miał gdzie „zatankować” elektryka. Okazało się, że szukał stacji ładowania dla Tesli. Użytkownicy szybko pomogli i wskazali mu tereny City Park. Tesla Supercharger umiejscowiony został wewnątrz kompleksu między ulicami Ułańską, Wyspiańskiego i Wojskową. Stacja ładowania samochodów elektrycznych tej marki pozwala na nieodpłatne uzupełnienie energii w akumulatorach.

Reklama

Elektromobilność w Magazynie Biomasa. Kliknij i sprawdź!


Wystarczy 30-minutowe ładowanie, by przejechać kolejne 270 km (przy prędkości 85 km/h). Lokalizacja stacji w pobliżu centrów handlowych i restauracji to świetny interes dla wszystkich stron.

Można przecież podłączyć auto, a czas jego ładowania wykorzystać na posiłek lub zakupy. Szybkie ładowarki należące do sieci Green-Way ustawione są np. na parkingach Centrów Handlowych Auchan w Gliwicach – w sumie sieć ma ich już 12 i planuje następne w kolejnych lokalizacjach. Podobnie postąpiły już sieci handlowe we Wrocławiu (Sky Tower) czy Szczecinie.

Staje ładowania samochodów

Lidl mający do tej pory cztery punkty ładowania w Warszawie i Poznaniu, uruchamia niedługo kolejne w Katowicach. Ładowarki ma też Ikea. Jednak nie tylko w dużych miastach właściciele kompleksów handlowych zaczynają dostrzegać nowe możliwości związane z instalacją stacji ładowania.

– W ostatnim czasie mieliśmy kilka zapytań o możliwość montażu w naszej galerii ładowarki – przyznają przedstawiciele Galerii Krotoszyńskiej. – W pierwszej chwili pomyśleliśmy, że to nie ma sensu. Jednak śledząc trendy na rynku samochodowym, zaczęliśmy poważnie zastanawiać się nad tematem. Zwłaszcza że takie ładowanie trwa zazwyczaj tyle, ile zjedzenie obiadu, czy zrobienie zakupów w naszej galerii.

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w Magazynie Biomasa. Sprawdź poniżej:

Tekst: Rafał Wąsowicz
Zdjęcie: Shutterstock
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE