W resorcie klimatu od dłuższego czasu pracowano nad przepisami związanymi z normami jakości dla paliw biomasowych. Chodziło o to, by ustalić minimalne standardy dla pelletu i brykietu spalanych w domowych kotłach. Dotąd funkcjonowała jedynie dobrowolna certyfikacja, ale teraz każdy, kto będzie chciał sprzedać granulat, musi spełnić przynajmniej wymogi na poziomie krajowym.
Znamy już ostateczne brzmienie rozporządzenia w sprawie wymagań jakościowych dla biomasy pozyskanej z drzew i krzewów wprowadzanej do obrotu lub obejmowanej procedurą celną dopuszczenia do obrotu w postaci brykietu lub peletu. Ministerstwo Klimatu i Środowiska wdrożyło uwagi przedstawione przez branżę pelletu w drodze konsultacji.
Co się zmieni?
W rozporządzeniu wyszczególniono szereg wymogów, dotyczących m.in. maksymalnego poziomu wilgoci i popiołu, minimalnej gęstości ziarna czy dopuszczalnej ilości dodatków. Pellet będzie musiał mieć także ściśle sprecyzowane wymiary, wartość opałową i gęstość nasypową. Podobne wymogi przedstawiono dla brykietu drzewnego. Obejmują one zarówno produkty wytwarzane w Polsce, jak i importowane z zagranicy.
Standardy wyznaczono jedynie dla paliw spalanych w instalacjach o mocy do 1 MW. To oznacza, że normy nie obejmują granulatu wykorzystywanego przemysłowo. Osobne, bardziej restrykcyjne wymogi, przedstawiono dla pelletu stosowanego w urządzeniach grzewczych klasy 3, 4 i 5 lub spełniających wymogi ekoprojektu.
Dlaczego spalanie pelletu wymaga regulacji?
Jak wyjaśniają autorzy rozporządzenia – pomysł stworzenia jednolitych wymogów był odpowiedzią na potrzebę monitorowania i kontroli jakości dla tego rodzaju opału. Nie będzie już możliwe stosowanie szkodliwych domieszek w postaci piasku czy plastiku, co obniża wartość opałową, przyczynia się do szybszej eksploatacji kotła i powoduje emisję szkodliwych substancji do powietrza. Ponadto dokument ma na celu realizację jednego z kamieni milowych, które otwierają drogę do transferu pieniędzy z KPO.
Czytaj też: Program Czyste Powietrze zawieszony do wiosny
W ostatnim czasie w obrocie pojawiał się pellet o niskiej jakości i cenach poniżej oferowanych przez polskich certyfikowanych producentów. Ta zmiana ma spowodować, że konsumenci nie będą narażeni na ryzyko wydania pieniędzy na opał nienadający się do wykorzystania.
Rozporządzenie wejdzie w życie w ciągu 14 dni od momentu ogłoszenia przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, co ma nastąpić jeszcze przed końcem tego roku.
Pełna treść rozporządzenia dostępna jest na stronie Rządowego Centrum Legislacji.
Zdjęcie: Shutterstock
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE