22 czerwca senatorowie większością 94 głosów zadecydowali o tym, że specustawa ułatwiająca realizację i prowadzenie biogazowni rolniczych, zostanie przyjęta do dalszych prac. Izba naniosła do projektu kilka poprawek.
Proponowana specustawa nie spotkała się z żadnym głosem sprzeciwu, jedynie dwóch senatorów wstrzymało się. 23 czerwca projekt ustawy skierowano do Sejmu, aby posłowie rozpatrzyli naniesione propozycje.
Biogaz i biometan w Polsce 2023. Raport do pobrania za darmo
Specustawa z senatorskimi zmianami
Ważnym punktem zmian naniesionych przez senatorów jest uszczegółowienie podmiotu koordynatora klastra energetycznego. Wymogiem stanie się, aby działał on na swoim obszarze, a zatem jedynie w rejonie powstawania biogazowni rolniczych.
Poprawki senatu dotyczą także doprecyzowania przepisu określającego lokalizację docelowej biogazowni rolniczej na nieruchomościach należących do rolników, w tym także prowadzących dział specjalny produkcji rolnej lub działalność w ramach formalnych i nieformalnych grup producentów rolnych.
Ponadto ustalono bardziej ścisłe zasady zakazu przenoszenia własności całości lub części biogazowni rolniczych oraz prawa do korzystania z niej i pobierania pożytków przez inne podmioty niż podmioty uprawnione, wyłączając z tego zakazu możliwość ustanawiania zabezpieczeń finansowych udzielanych kredytów. W uzasadnieniu decyzja o tej poprawce została przedstawiona następująco:
– Poprawka nr 6 mająca na celu rozstrzygnięcie, że zakaz przenoszenia własności całości albo części biogazowni rolniczych oraz prawa do korzystania z niej i pobierania pożytków na inne podmioty niż podmioty uprawnione, nie dotyczy czynności prawnej, mającej na celu ustanowienie zabezpieczenia spłaty wierzytelności banku lub innej instytucji finansowej, finansujących lub współfinansujących budowę lub funkcjonowanie biogazowni rolniczej podmiotu uprawnionego lub prowadzenie gospodarstwa rolnego lub działu specjalnego produkcji rolnej przez podmiot uprawniony, lub wykonywanie działalności przez podmiot uprawniony.
„Akademia inwestora biogazowego” – nowe wydawnictwo już w lipcu na rynku!
Nowe prawo dla biogazowni rolniczych
O projekcie specustawy pisaliśmy już wielokrotnie. Zarówno o jego potencjale w zakresie ułatwienia formalności, jak również o jego funkcji w branży biomasowej i nowej roli, jaką nada pofermentowi.
Rynek Biogazu i Biometanu
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
Zdjęcie: shutterstock/Natascha Kaukorat
Źródło: Sejm
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE