Elektrociepłownia Zduńska Wola planuje budowę spalarni odpadów. Decyzja w sprawie inwestycji jeszcze nie zapadła. Zakład przeprowadza konsultacje społeczne, w ramach których zaprasza mieszkańców na wyjazd studyjny zaplanowano do spalani w Poznaniu.
Spalarnia odpadów
Elektrociepłownia w Zduńskiej Woli ma w planach budową nowoczesnej instalacji do spalania odpadów komunalnych. Inwestycja byłaby tańszą i ekologiczną alternatywą dla węgla, który można byłoby zastąpić w ciągu kilku lat. Projekt zakłada, że paliwo do nowej instalacji pochodziłoby przede wszystkim z rynku lokalnego i bieżąco byłoby wykorzystywane do produkcji energii.
– Tańszą i ekologiczną alternatywą może być nowoczesna instalacja zasilana paliwem na bazie odpadów komunalnych nienadających się do recyklingu. Koncepcja zakłada powstanie ekologicznej elektrociepłowni na terenie obecnej instalacji przy ul. Murarskiej. Inwestycja pozwoliłaby zaproponować mieszkańcom i przedsiębiorcom korzystającym z ciepła sieciowego konkurencyjne i stabilne ceny – informuje elektrociepłownia w komunikacie.
Ciepło z RDF-u
Zgodnie z zapowiedziami Elektrowni Zduńska Wola dotychczasowe kotły węglowe zostałyby wygaszone, a nowa instalacja produkowałaby ciepło z tzw. RDF-u, czyli specjalnego paliwa powstającego z odpadów komunalnych nienadających się do recyklingu, pozostałych po procesie sortowania. Wyliczenia wskazują, że każdego miesiąca może to być około 10 tys. ton.
Tańsza energia, korzyści dla środowiska
– Docelowo musimy zastąpić dotychczasowe konwencjonalne źródło, instalacją bardziej przyjazną środowisku. To ważne również z uwagi na wysokie opłaty emisyjne, drastycznie rosnące ceny węgla i ograniczenia w dostępności surowca. Nowa instalacja byłaby tańszym źródłem energii dla mieszkańców. Projekt, nad którym pracujemy, pozwoli zaproponować odbiorcom ciepła sieciowego konkurencyjne i stabilne ceny, co wpłynie pozytywnie na funkcjonowanie i rozwój lokalnej sieci ciepłowniczej – mówi Zbigniew Płuciennik, dyrektor ds. technicznych Elektrociepłownia Zduńska Wola. – Tańsza energia jest również niezbędna dla funkcjonowania i rozwoju zakładów przemysłowych, należących do grona największych pracodawców w regionie. To do nich trafia około 40 procent energii produkowanej obecnie przez nasz zakład. Dzięki inwestycji nie występowałyby również dotychczasowe przerwy technologiczne w dostawach ciepłej wody.
Konsultacje społeczne
Elektrociepłownia Zduńska Wola podejmuje tymczasem działania, które pozwoliłyby zyskać akceptację społeczną dla projektu.
„Wyjazd studyjny do Poznania, gdzie działa spalarnia odpadów, jest elementem działań informacyjno-konsultacyjnych związanych z planami ograniczenia wykorzystania węgla w produkcji energii przez EC Zduńska Wola” – informuje spółka.
Elektrociepłownie zasilane paliwem z odpadów podlegają najbardziej rygorystycznym normom spośród wszystkich instalacji energetycznych. Instalacje funkcjonują w pełni hermetycznych warunkach, dlatego na zewnątrz nie są wyczuwalne żadne uciążliwe zapachy. Ponadto proces technologiczny w tego typu obiektach jest stale monitorowany online przez zewnętrzne instytucje ochrony środowiska.
Koszt budowy spalarni może oscyluje od 500 do nawet 700 milionów złotych.
Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
źródło: portalsamorzadowy.pl; zdunskawola.naszemiasto.pl
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE