Europejski Urząd Statystyczny opublikował dane napawające optymizmem. Według szacunków Eurostatu, rok 2020 w porównaniu z poprzednim wypada nadzwyczaj korzystnie, jeśli chodzi o emisję CO2 w sektorze energii w UE. Czy spadek emisji się utrzyma gdy gospodarka w krajach członkowskich wróci do stanu sprzed pandemii?

Reklama

Rekordowy spadek emisji

Emisje CO2 pochodzące ze zużycia energii są główną przyczyną globalnego ocieplenia. Odpowiadają one za powstanie około 75% wszystkich gazów cieplarnianych w Unii Europejskiej. Wraz ze zwolnieniem gospodarki spowodowanej pandemią koronawirusa w 2020 roku odnotowano rekordowy 10-procentowy spadek emisji ze spalania paliw kopalnych – ropy naftowej i produktów ropopochodnych, węgla, torfu i gazu ziemnego. Naturalną konsekwencją ekonomicznego i przemysłowego zastoju było zmniejszenie zapotrzebowania na paliwa w transporcie lotniczym i drogowym, a także w wielu rozmaitych sektorach gospodarki. To w oczywisty sposób przyczyniło się do spadku emisji CO2.

Spadek emisji – gdzie najwyższy?

Według szacunków Europejskiego Urzędu Statystycznego emisje obniżyły się we wszystkich państwach członkowskich. Liderem są Grecja (-18,7%) i Estonia (-18,1%), dalej plasują się Luksemburg (-17,9%), Hiszpania(-16,2%) i Dania (-14,8%). Z kolei najmniejszy spadek emisji  odnotowano na Malcie (-1,0%), Węgrzech (-1,7%),  Litwie i w Irlandii (po -2,6%).

Spadek i co dalej?

Jednocześnie, jak podaje Eurostat, w 2020 r. w krajach członkowskich odnotowano obniżenie zużycia paliw kopalnych, szczególnie węgla. Natomiast udział odnawialnych źródeł energii w wytwarzaniu energii elektrycznej znacznie wzrósł. Nadmierny optymizm nie jest jednak w tej sytuacji wskazany. Stoimy dziś u progu postpandemicznej rzeczywistości, a eksperci przestrzegają, że długofalowe prognozy emisji CO2 są raczej pesymistyczne.

„To, co stanie się z popytem na energię i emisjami w 2021 r. i później, będzie zależeć od tego, jak duży nacisk rządy będą kłaść na przechodzenie na czystą energię w swoich wysiłkach na rzecz ożywienia swoich gospodarek w nadchodzących miesiącach” – podaje w komunikacie International Energy Agency.


Zarejestruj się na Forum Pelletu


Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE