Małopolska Skawina, gmina znana z ekologii, Dzień Ziemi świętowała nietypowo. Podpisała się pod hasłem „Z energią zmieńmy źródła”. I wysłała w świat informacje o trwających na jej terenie zaawansowanych pracach nad zainstalowaniem ponad 500 odnawialnych źródeł energii. To solary, fotowoltaika, pompy ciepła oraz kotły na biomasę.


REKLAMA

Reklama

– Czasami warto spojrzeć w górę i zastanowić się, co słońce ma nam jeszcze do zaoferowania. Okazuje się, że całkiem sporo – twierdzi Marcin Kozielski, rzecznik prasowy UMiG w Skawinie. – Za pomocą instalacji fotowoltaicznych możemy wytwarzać prąd. A dzięki solarom podgrzejemy wodę. Kotły na biomasę spalają drewno, czyli odnawialne źródło energii „zasilane” energią słoneczną.

Urząd Miasta i Gminy w Skawinie wie, że instalacje OZE są niezbędne do dbania o naszą planetę, dlatego wspiera mieszkańców i zachęca do korzystania z dofinansowań.


O czym jeszcze piszemy w magazynie Zielona Gmina? Kliknij i sprawdź!


Odnawialne źródła energii zostaną zainstalowane w ramach projektu “Czysta Energia Blisko Krakowa”. Pozwala on mieszkańcom na uzyskanie dofinansowania ok. 50% kupna i montażu odnawialnych źródeł energii. Dzięki tej dotacji w ciągu kilku lat mieszkańcy mogą wyjść „na plus” dzięki oszczędnościom na rachunkach za prąd lub ciepłą wodę. Bez wsparcia finansowego ten zysk nastąpiłby znacznie później.

Skawina przegląda już domy

Na terenie gminy wyłoniony w przetargu wykonawca dokonuje już przeglądu domów, w których mają pojawić się odnawialne źródła energii. Jeżeli analiza przebiegnie pomyślnie, wtedy rozpocznie się instalowanie urządzeń. Odnawialne źródła energii będą objęte gwarancją przez 5 lat. Oznacza to, że przez ten czas gmina weźmie na siebie ciężar naprawy i serwisowania urządzeń. W sumie na terenie Skawiny w ramach dofinansowania pojawi się: 128 instalacji fotowoltaicznych, 154 kolektory słoneczne, 21 powietrznych pomp ciepła i 212 kotłów na biomasę.

To nie pierwsze takie działania gminy. Skawina ma już za sobą realizację projektów związanych z montażem prawie 800 kolektorów słonecznych ogrzewających wodę użytkową w budynkach mieszkańców oraz 138 instalacji produkujących prąd elektryczny do ich urządzeń, a także kilka instalacji w budynkach użyteczności publicznej.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Zieloną Gminę.W internecie za darmo:

Inne wydania magazynu Zielona Gmina znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i sprawdź!

Tekst: Kamilla Placko-Wozińska
Zdjęcie: pixabay.com
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE