Skawina od lat mówi stanowcze NIE dla smogu. Gmina posiada własną uchwałę antysmogową, która od 2023 roku wprowadza zakaz używania “kopciuchów”. Ponadto od 2030 roku lokalne władze wprowadzą całkowity zakaz palenia węglem.

Reklama

Skawina – jakość powietrza

Wśród mieszkańców Skawiny dbanie o jakość powietrza stało się normą. Niesłabnącą popularnością cieszą się programy dotacyjne wspomagające likwidację nieefektywnych źródeł ciepła i termomodernizację, w tym m.in. STOP SMOG. Inicjatywa zakłada  “docieplenie” budynku poprzez wymianę nieszczelnych okien, drzwi, dziurawego dachu czy starej instalacji centralnego ogrzewania wraz ze źródłem ciepła.

Gmina Skawina nie ustaje w działaniach zmierzających do poprawy jakości powietrza poprzez zwiększenie efektywności energetycznej budynków. Programem pilotażowym było Laboratorium Skawina. Wypracowano metody i narzędzia pozwalające  realizować plan w szerszym projekcie rządowym zwanym dzisiaj STOP SMOG.

Program STOP SMOG

Program STOP SMOG wspiera osoby zagrożone ubóstwem energetycznym. Realizacja projektu rozpoczęła się w 2019, a zakończy w 2023 roku. Program STOP SMOG jest skierowany przede wszystkim do najuboższych mieszkańców gminy, dlatego by skorzystać z dotacji, miesięczne zarobki w gospodarstwie wielorodzinnym nie mogą przekroczyć 1564 zł brutto.  Maksymalna kwota dofinansowania wynosi 60 tys zł. Mieszkaniec zobowiązany jest do pokrycia 10% całości inwestycji, czyli nie więcej niż 6 tys. złotych.

Urząd Miasta i Gminy w Skawinie proponuje kilka możliwości sfinansowania udziału mieszkańca, który może w dokonać wpłaty jednorazowo lub ratalnie. Istnieje też możliwość odpracowania określonego udziału poprzez np. wykonywanie prac porządkowych (związanych z roślinnością).


Czytaj też: Najbardziej zasmogowane miejsca w Polsce. Nowy ranking PAS


STOP SMOG w Skawinie 

Skawina jako pierwsza gmina w Polsce podjęła się realizacji programu STOP SMOG. Od początku jego trwania do marca 2023 zakończono termomodernizację w ponad 130 budynkach, a w kolejnych prace są w trakcie realizacji. Gmina otrzymała na ten cel z Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii ponad 11 milionów złotych dofinansowania. 

Oprócz programu STOP SMOG istnieje szereg innych programów dotujących podobne działania. Za dofinansowaniem idzie w parze wypracowana latami szeroka edukacja ekologiczna. Ekodoradcy informują i pomagają mieszkańcom nie tylko w urzędzie, ale także poprzez szereg akcji edukacyjnych przeprowadzanych w szkołach, w domach czy na targach ekociepła.

„Nie zwalniamy tempa i już dziś zapraszamy 22 kwietnia na targi ciepła, które zostaną zorganizowane na skawińskim rynku. Podczas wydarzenia będzie można zapoznać się dostępnymi  programami dofinansowania, a także porozmawiać z wystawcami o konkretnych rozwiązaniach poprawiających efektywność energetyczną  dla budynków” – czytamy w komunikacie urzędu gminy Skawina. 

Nowy numer Magazynu Biomasa:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: komunikat prasowy UG Skawina

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE